2022 Emekli Bayram İkramiyesi için Flaş Gelişme!

2022 Emekli Bayram İkramiyesi için Flaş Gelişme!

Emeklileri yakından ilgilendiren flaş haber! Bu yıl bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak, oran belli oldu mu? İşte detaylar…

Emeklileri yakından ilgilendiren flaş haber! Bu yıl bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak, oran belli oldu mu? İşte detaylar…

Emekli bayram ikramiyesi yılda iki defa Ramazan ve Kurban Bayramı'nda olmak üzere emeklilerin hesabına yatıyor. İkramiye tutarı ve tarihi için 3 farklı senaryo üzerinde çalışmalar başladı. Geri sayım başladı… Geçen yıl emekliler Ramazan Bayramı öncesinde 1.100 lira ikramiye almıştı. Bu yıl vatandaşlar yeni zam bekleyişinde... Bu süreçte hükümetin 3 formül üzerinde yoğunlaştığı öğrenildi. Peki, 2022 Emekli Kurban ve Ramazan Bayramı ikramiyesi hangi tarihte verilecek, emekli bayram ikramiyesi kadar olacak? İşte detaylar…

EMEKLİ BAYRAM KRAMİYESİ NE ZAMAN VERİLECEK?

Ramazan Bayramı bu sene 2 Mayıs'ta başlıyor. Dolayısıyla, Ramazan Bayramı ikramiyesi emeklilerin hesabına 2 Mayıs’tan önce yatacak.

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ 2022 NE KADAR OLDU?

Herhangi bir farklılık olmadığı takdirde, 2022 emekli bayram ikramiyelerinin yine 1.100 TL olması bekleniyor. İkramiye oranının artışı için masada 3 formül mevcut.

FORMÜL 1: ENFLASYON ORANI YANSIMASI

Emekli bayram ikramiyesi için yıllık enflasyon oranının baz alındığı yeni bir formül bekleniyor.

2021 sonunda yüzde 36.08 olarak açıklanan enflasyon oranı bu yılki bayram ikramiyesine yansıdığında ödenen ikramiye tutarı 1496,88 TL olabilir. Yani toplamda iki bayram ikramiyesinin 2993,76 TL'ye çıkması sağlanabilir.

FORMÜL 2: VERGİ DÜŞÜŞÜNDEN YARARLANMA

Vergi, harç ve cezaların güncelleme oranları yüzde 36.2 şeklinde açıklanmıştı. Emekli bayram ikramiyesi için de bu mevcut oranın kullanılması durumunda, 2022 emekli bayram ikramiyesi tutarı 1398,20 liraya çıkarılabilir.

FORMÜL 3: İKRAMİYEDE REKOR ARTIŞ

Asgari maaşa uygulanan %50 oranındaki rekor zammın aynı şekilde bayram ikramiyelerine de uygulanması halinde ödenecek tutar 1655,61 TL seviyesine gelebilir. Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyesi toplamda 3311 liraya ulaşabilir.

DUL VE YETİMLER DE YARARLANABİLECEK

Yapılacak olan bu zamdan dul ve yetimler de kendi hisseleri oranında yararlanabilecek. Sürekli iş göremezlik ödeneği alanlar da yeni zam oranından yararlanacak. İkramiyelerden ilkinin Nisan ayı sonunda yatması bekleniyor. Kurban Bayramı için verilecek ikramiyenin ise haziran ayı sonunda hesaplara geçmesi bekleniyor. 2022 Emekli bayram ikramiyelerinde yukarıdaki formüllerden birinin uygulanması ve ikramiyelerin zamlı orandan yatırılması bekleniyor.

2022 emekli bayram ikramiyesi miktarı için hangi formülün uygulanacağı ise daha belli olmadı. Zammın beklenenden de daha yüksek olma ihtimali sürüyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.