Alacakları yapılandırma tarihi hakkında yeni gelişme

Alacakları yapılandırma tarihi hakkında yeni gelişme

7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında, Cumhurbaşkanlığı Kararı gereğince, yapılandırma başvuru süreleri uzatıldı. Buna göre kanun içerisinde hangi alacaklar var?

İlk taksitin ödenme süresinde nasıl bir değişiklik gözlendi? İşte son gelişmeler...

7326 Sayılı Kanun Kapsamında Hangi Borçlar Var?

Kanun kapsamında borçlar, vatandaşı yakından ilgilendiren birçok borcu içermektedir. Buna göre vergi dairesine ödenmemiş vergiler ile diğer borçların tamamı ile bunlara bağlı olan gecikme zamları ve bunların faizleri yerine, Yİ-ÜFE gözetilerek tekrardan güncellenmesini; Vergi aslına ilişkin cezaların tamamının silinmesini; Vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlüklerin ve özel usulsüzlük cezalarının %50’sinin silinmesini; Ödenmeyen motorlu taşıtlar vergisinin Yİ-ÜFE oranları gözetilerek tekrardan güncellenmesini; Trafik para cezalarıyla diğer idari işlemlere bağlı cezaların tamamı ile bunlara ilişkin faiz, gecikme faizi ve zamları yerine Yİ-ÜFE oranlarınca tekrardan güncellenen borçları; Öğrenim ve katkı kredisi borçlarının tamamıyla bunlara ilişkin gecikme zamlarının yerine Yİ-ÜFE oranında tekrardan güncellenen borçları; Dava yoluyla gerçekleştirilen vergi tarhiyatları ve cezalarının sulh yoluyla sonlandırılmasını; Vergi incelemeleri ve ayrıca takdir işlemleri de devam eden alacakların yapılandırılmasını; matrah ya da vergi artırımlarında şartları yerine getiren mükelleflere yönelik vergi incelemeleriyle tarhiyatın yapılmamasını; İşletmede bulunduğu halde kayıtlarda geçilmeyen veya kayıtlarda söz konusu olsa da, işletme içerisinde bulunmayan makine gibi unsurların işletme kayıtlarında gerçek duruma uygun hale getirilmesini gibi birçok kolaylıkları içermektedir.

Başvuru ve Ödeme Süresinde Son Tarih Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasında (https://www.gib.gov.tr) yayınlanan ve Cumhurbaşkanlığı Kararı’na yönelik uzatma süresine tabi tutulduğu bilgisine göre, başvuruda son tarih, 30 Eylül 2021 olarak belirlenmiştir. İlk taksit ödemesi için ise son gün, 1 Kasım 2021’dir. Vergi ve KYK borcu olan vatandaşlar, gelişmeleri yakından takip ediyor...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.