Bankalardan mevduat müjdesi

Bankalardan mevduat müjdesi

Bankaların müşterilerine yönelik çalışmaları artarak devam ediyor. Son zamanlarda faiz oranları en çok değerlendirilen konular arasında. Ağustos ayının sonlarına doğru da müşteriler, varlıklarına değer katmak için bankaların yıllık faiz oranlarına bakıyor

Mevduat faiz oranlarının takibi, gelişmeler, banka avantajları ve belirli süreli faiz oranları müjdesi var... Peki, bu müjdenin kapsamı nedir? Banka avantajları birbirinden farklı mıdır?

Vadeli Mevduat Hesabının Önemi

Müşterilerin varlıklarını koruma ve kazanç elde etme hedefi, risksiz olmasından kaynaklıdır. Vade süresi sonlandığında müşteri, eline ne kadar para geçeceğini bilmektedir. Yatırımcıların son zamanlarda faiz oranlarındaki dalgalanmalar ya da belirsizliklerle kaybedecekleri tutarları önlemek istemeleri, vade sonundaki para tutarlarının önemini artırıyor. Bu nedenle vadeli mevduat hesabı, en uygun yatırım şeklidir. Ancak müşterinin bankadan bankaya değişen faiz oranlarını iyi incelemelidir. Bankanın faiz oranına göre müşterinin kazancı değişebilir. Bu nedenle müşteri, eline geçen faiz getirisini de hesaplayabilir. Bankaların faiz oranlarındaki değişim kadar, vade çeşitleri de önemli. Müşteri buna göre vade çeşitliliğine bakıyor. Peki müşteri, bankadaki mevduatını neden değerlendirmeli?

Bankaların Hesap Açılış Tutarları ve Faiz Oranları Müşterinin Parasını Nasıl Etkiler?

Bankalar hesap açılış tutarlarında, müşterilerin 32 günde ne kadar kazanacaklarını hesapladıkları bir tablo paylaşıyorlar. Paranın tutarına, faiz oranına ve vadesine göre kazanç oranı da değişiyor. Örneğin Halkbank, 18 Ağustos 2021 tarihli mevduat hesabı tablosunda, anaparası 10 bin TL olan müşterinin, 32 günlük vadede 148 TL kazancı olduğunu söylüyor. Aynı bankada anapara 50 bin TL ise 32 günlük vadede 750 TL net kazanç elde ediliyor. Bu değerler aynı şekilde bankadan bankaya da değişiyor. Örneğin Halkbank’ın yıllık faiz oranı 10 bin TL için %17,75 faizle gerçekleştiriliyor, Odeabank’ın ise aynı tutar için faiz oranı %19,25’dir. Müşteriler böylece faiz oranına göre bankalara yöneliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.