Borçları yapılandırma nasıl yapılır?

Borçları yapılandırma nasıl yapılır?

7326 sayılı kanun kapsamında borçların yapılandırılmasında birçok avantaj var. Buna göre genel uygulamalar, borçlar ve primler gibi unsurların yanı sıra, vergilere yönelik indirimler ve afları da içeriyor.

Son başvuru tarihi ise, 30 Eylül 2021 tarihine kadar uzatıldı. Vatandaşlar ödemeleri yapmaya devam ediyor. Bu imkândan yararlananların ise bilmesi gerekenler, yapılandırma kapsamına dâhil edilen işlemlerdir. Peki yapılandırma kapsamında neler var? İşte detaylar...

Yapılandırma Kapsamına Neler Dâhil?

Yapılandırma amaçlı işlemlerde kapsamlar sınıflandırıldı. Buna göre birçok yapılandırma imkânı ve olanağı vatandaşa tanınıyor. Bunlardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilir;

1. Sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, İsteğe Bağlı ve Topluluk sigortası primleri ile işsizlik sigortası primleri yapılandırmaya dâhil.
2. 30 Nisan 2021’den önce işlenen fiillere yönelik idari para cezaları yapılandırılabiliyor.
3. Bireyin hayatındaki ve özellikle de iş hayatındaki zorluklara ve sonuçlara ilişkin yapılandırmalar var (iş kazaları, meslek hastalıkları ile malullükle doğan rücu borçları alacağı).
4. Yersiz ödeme gelirleri ile aylıklardan doğan alacaklar yapılandırılabiliyor.
5. BAĞ-KUR sigortalılarının daha önceki süreçlerinde durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde gelişen alacaklarda yapılandırma imkânı sunuluyor.
6. Kanun yayım tarihinden önceki asılları ödenmiş alacaklar ile henüz ödenmemiş fer’iler yapılandırılıyor.

Yapılandırma İle Elde Edilen Avantajlar Neler?

Yapılandırma ile birçok avantaj elde edilmekle birlikte, bunlardan en önemlilerinin, yapılandırma sırasında herhangi bir teminatın istenmemesi ve Kanun’un yayımlanma tarihinden sonra gecikme cezasının ve zammının uygulanmamasıdır. Ayrıca yapılandırma işlemlerinden önce alınan hacizler, yapılacak ödemeler çerçevesinde kaldırılacaktır. Yapılandırması gerçekleştirilen borçlara yönelik bir icra takibi ya da haciz işlemi uygulanmamaktadır. Yapılandırmanın ilk taksitin süresinde veya tam şekilde ödenmesi halinde ise, “borcu yoktur,” yazısı sağlanabilecektir. Bu ve buna benzer birçok avantaj, vatandaşa imkân dâhilinde sunuluyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.