DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Zorunlu deprem sigortası, konutların güvence altında olması amacıyla yapılan sigorta işlemidir.

Bu sigorta kapsamında insanlar konutlarını güvene alabilmektedir. Bu güvence DASK kapsamında poliçelerin düzenlenmesini ve yönetilmesini kapsamaktadır. DASK, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun kısaltılmış halidir. Peki zorunlu deprem sigortası nedir? DASK prim fiyat hesaplamaları nasıl yapılır? Zorunlu deprem sigortasının ortalama fiyatlarına ilişkin genel detaylar, en doğru ve güncel bilgiler, https://medyaguncel.com tarafından sizler için hazırlandı. İşte detaylar...

DASK ve Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

DASK, bir kamu kurumu olarak Türkiye’deki konutları güvence altında tutabilmek amacıyla zorunlu deprem sigortasını gerekli gösteren kurumdur. Poliçelerin düzenlenmesini ve yönetimini sağlayan bu kurum, konutları devlet güvencesi altına almaktadır. Zorunlu deprem sigortası ise, konutları deprem ya da depremden kaynaklanan sorunlar meydana geldiğinde, yaşanabilecek hasarların belirli limitler içerisinde güvence altında tutmaya çalışan sigortadır. Burada yangın, tsunami, hortum gibi nedenlere bağlı yaşanabilecek sorunlardan bahsedilir. Bu nedenle DASK sigortasının yaptırılması zorunludur.

DASK Prim Fiyatına Göre Hesaplamalar Nelerdir? İllere Göre Değişmekte midir?

DASK prim fiyatlarında hesaplamalar illere göre değişmekle birlikte, en fazla tutarın İstanbul’da olduğu bilinmektedir. Burada risk bölgelerine göre incelemeler yapılıyor. Türkiye’deki risk bölgeleri ve farklı yapı tarzları, 14 ayrı fiyat sunulmasına ortam hazırlıyor. İstanbul ilinde ortalama fiyat düzeyi, diğer illerdeki oranların iki katıdır. DASK sigorta fiyatlarının belirlenmesinde binanın inşa edilme tarihi ve metrekare yapı tarzına göre gruplandırmalar da fiyatları etkiliyor. Örneğin 2019 yılı ve sonrasındaki binaların DASK ücretleri daha fazla. Aynı zamanda dönemsel olarak 1976-1999 yılları arasındaki prim fiyatlar da yüksek. Genel olarak 2000-2006 yılları arasındaki oran düşük olmakla birlikte, fiyat incelemelerinin ön plana alınmasında nelerin daha çok önemli olduğu hakkında bir değerlendirme yapılamıyor. Buna göre 100 metrekarelik alan için oranlar, bina yılına ve bulunduğu ile göre değişen ücretlere tabidir. Buna göre detaylı bilgilere ise (https://www.hesapkurdu.com/dask) internet adresi üzerinden ulaşılabilir. Zorunlu sağlık sigortanızı yaptırın, konutlarınız sigorta ile güvencede kalsın.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.