Elektirik üretiminde rekorlar kırıldı

Elektirik üretiminde rekorlar kırıldı

Elektrik üretimi ve gelişmeler, rakamsal değerlerle birlikte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıklamasını içeren sosyal medya ortamında bir görsel ile aktarıldı.

Yayınlanan infografik ile birlikte, aylık bazda rekor bilgisine ulaşıldı. Böylece bakanlık, 22 Ağustos 2021 tarihinde, “Temmuz’da tüm rekorlar yenilendi.” haberiyle gündem oldu. İşte son gelişmeler...

Elektrik Üretiminde Hangi Rakamlarla Rekor Kırıldı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Twitter sayfasındaki infografik paylaşım ile birlikte (https://twitter.com/tcenerji/status/1429341817397555206?s=21), elektrik üretiminin tarihte ilk defa, saatte 30 bin Gigawatt değerini aştığı açıklandı. Aynı zamanda aylık bazda tüm rekorların üretimleri arasında lisanssız, rüzgârdan, güneşten ve biyokütleden de elektrik üretimlerinde aynı oranda en yüksek değerlerin elde edildiği rakamlar verildi. Rüzgârdan elektrik üretim oranının saatte 3 bin 34 Gigawatt düzeyinde olduğu belirtilmekle birlikte, rüzgâr ve güneşin üretim payı içerisindeki oranının %14’ün üzerinde olduğu ifade edildi. Bu değerler, aylık bazda tüm zamanlardaki en iyi rekor şeklinde gösterildi.

Yenilenebilir Enerji, Ekonomide Nasıl Bir Yer Edinir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın verdiği bilgi ile birlikte dikkat çeken konu, yenilenebilir enerji üretimlerinde artışların görülmesidir. Dünya genelinde bu kaynaklar, yeşil ekonominin gelişme anlayışı şeklinde de ifade ediliyor. Çin’in üretim kaynaklarında bu yönde ciddi adımlar attığı ve ekonomik kazancının da yüksek olduğu, diğer ülkelerin de politikalarını bu yöne çevirmesine ortam hazırladı. Enerji politikalarında atılımların hedefi sadece elektrik üretmek değil. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarıyla birlikte temiz ve sürdürülebilir kent anlayışını da oluşturmak.

Son zamanlarda belediyelerin de bu yönde stratejik adımlar attığı bilinmekte. Bakanlıktan gelen açıklamaların yanı sıra, kentlere yönelik incelemeler de yapıldığında, enerji kaynaklarında değişimlerin yaygınlaştığı, ekonomiye kazanım çalışmalarının atık tesislerini yaygınlaştırdığı biliniyor. Temiz çevre ve en az kirlilik hedefi, yenilenebilir enerji için de önemli. Ayrıca küresel ısınma ve iklim değişiklikleri de, bu konulara ilişkin çalışmaların dünya genelinde artmasına katkı sağlıyor...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.