Elektrik faturalarına 3 ay erteleme

Elektrik faturalarına 3 ay erteleme

Afet bölgesi ilan edilen illere yönelik alınan kararlar ve yardımlar genişliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sel olaylarının yaşandığı Sinop ilinde, elektrik faturalarının 3 ay erteleneceğini bildirdi.

Vatandaşların herhangi bir başvuru yapmasına gerek olmadığını ve afet bölgesi ilan edilen iller için bu uygulamanın doğrudan geçerli olduğunu açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Afet Bölgelerini Değerlendirdi

Bakan Dönmez, afet bölgelerini incelemeye ve açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Hasarların tespitine yönelik değerlendirmesinde alınan önlemleri ve önemli gelişmeleri açıkladı: “Yağışlar durur durmaz, sahaya intikal ederek tespit ettik ve o ilk tespitlerde 1221 trafo merkezimizin olumsuz etkilendiğini belirledik. Bunun yanı sıra birçok direğimiz ve dağıtım merkezimiz de aynı şekilde sel afetinden olumsuz etkilendi. Dört ilçemizde, 395 köyde, toplam 38 bin 326 abone, bunların bir kısmı hatların yıkılmasından dolayı elektrik alamadı, bir kısmı da tedbir amaçlı alamadı, çünkü arama kurtarma çalışmaları devam ediyordu...”

Elektriklerin hasar görmeyen yerlere verilmeye başlandığını belirtmekle birlikte, hasarlı bölgeler için de çalışmaların yapıldığını ifade etti. Ayrıca afetzedelerin faturalarına 3 ay erteleme geldiği açıklamasını da yaptı: “Selin ve afetin etkilerini en aza indirmek amacıyla afetten etkilenen yurttaşlarımızın faturalarını ödeme sürelerini 3 ay erteliyoruz. Erteleme için herhangi bir bilgi ve belge istemiyoruz. Bu ertelemeleri sözlü beyanla yapmış olacağız.” Afet bölgeleri için yeni gelişmeler de aktarılmaya devam ediyor.

Karadeniz’de Can Kaybı Sayısı 78’e Yükseldi

Sel felaketlerinin Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta etkileri, can ve mal kayıplarını artırdı. Hasarların da fazla olduğu bilinen konular arasında. Afet bölgelerinde yapılan çalışmalar için AFAD, 17 Ağustos 20.30 itibariyle açıklama yaptı. Son açıklamaya göre, 78 vatandaşın (62 Kastamonu, 15 Sinop ve 1 Bartın) hayatını kaybettiği belirtildi. 2 vatandaş ise hastanede tedavisi ediliyor. AFAD afet bölgeleri için açıklamaları yapmaya devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.