En uygun kredi seçiminde müşteri ne yapmalı?

En uygun kredi seçiminde müşteri ne yapmalı?

EN UYGUN KREDİ SEÇİMİNDE MÜŞTERİ NE YAPMALI: İHTİYAÇ KREDİSİ Mİ YOKSA KONUT KREDİSİ Mİ?

İhtiyaç kredisi, bireysel harcamalarınız ya da hizmet alımlarınız sırasında, gerekli nakit ihtiyacının karşılanarak geri ödemenin yapılacağı, uzun vadeli finansman araçlarından biridir. Bu krediyi kullanma amacınızın ne olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Tatil, seyahat, giyim, eğitim gibi harcamalar için tercih edilebilecek ihtiyaç kredisi, kredi imkânı en uygun olan bankalardan seçilebilir.

Düşük faiz oranlarını hesaplayarak bankayı tercih etmeniz avantaj kazandırır. Ancak bankaların tamamını analiz etmeyi de ihmal etmemek gerekiyor. Diğer yandan, gerçekten de ihtiyaç kredisine ihtiyacınızın olup olmadığı konusudur!.. Akla gelen başka ihtiyaçları düşünürken özellikle dikkat edilmesi gereken konuları incelemek önemli. Bu amaçla ekonomistler, müşterilerin ev sahibi olma ihtiyaçlarını karşılarken ihtiyaç kredisini tercih etmemelerini öneriyor. Peki, ne yapılmalı?

Konut Kredisi İmkânlarını İhtiyaç Kredisinden Farklılaştıran Yönler Nelerdir?

Ev sahibi olmak isteyenler, ihtiyaç kredisinden ziyade konut kredisini tercih etmelidir. Bunun nedeni, konut kredisi imkânlarında faiz oranının daha uygun olması ve daha geniş vade seçeneklerini sunmasıdır. Burada güncel bir örnek verilebilir. Maksimum vade, konut kredisinde 120 aya kadar varken, ihtiyaç kredisinde bu vade en fazla 36 aydır. Diğer yandan bankaların kredi hesaplamalarında da konut kredisi için daha çok imkân sundukları biliniyor. Bu nedenle kredi seçiminde müşterinin dikkatli bir analiz yapması şart!..

Kredi Seçiminde Müşteri Nelere Dikkat Etmelidir?

İnsanların kredi almak amacıyla yaygın olarak tercihleri, genelde acil ihtiyaçlar içindir. Bankaların faiz oranlarının bu tür ihtiyaçlar için yüksek olduğu ise müşteriler tarafından bilinmelidir. Bu nedenle avantaj elde etmek isteyen bankaların yanı sıra, müşterilerin de dikkatli davranması gerekiyor. Çünkü en uygun kredi seçimi, ödeme kolaylığını da sağlar. Banka çalışanlarının kredi isteyen müşteriler için ayrı değerlendirme yapmaları kadar müşterilerin de en uygun bankayı tercih etmeleri gerekiyor. Bu nedenle kredi kullanılacak bankanın faiz oranlarını, şartlarını ve müşteriye kolaylıklarını detaylı sormak, müşterinin işini de sonraki süreçlerde kolaylaştırabiliyor...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum