Engellilerin İŞKUR’a Kayıtları nasıl yapılır?

Engellilerin İŞKUR’a Kayıtları nasıl yapılır?

Engelli statüsünden yararlanma açısından İŞKUR, öncelikle belirli şartların yerine getirilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Şartları yerine getirenlerin iş olanakları açısından imkân ve avantajlar da fazla. Burada özellikle engelli desteğinden yararlanmak için kayıt yaptırmak önemli. Peki kayıt işlemleri için gerekli şartlar nelerdir? Engelli teşvikine yönelik detaylı açıklamalar, en doğru ve güncel bilgilerle medyaguncel.com tarafından sizler için hazırlandı. İşte detaylar...

Engellilerin İŞKUR’a Kayıtları

Engelliliğe yönelik ilk unsur, tüm vücut fonksiyon kayıplarından en az %40’ından yoksun olduklarını, yetkili sağlık kuruluşlarından alacakları engelli sağlık kurulu raporu ile sunmalıdır. Engelli vatandaşların engelli statüsünden kayıt yaptırmaları da böylece gerçekleşir. Engelli sağlık kurulu raporu, meslekte çalışma sırasında güç kaybı oranı gibi konuları dikkate alarak vücut fonksiyon kayıp oranına bakar. Bu nedenle engelli sağlık raporunda “çalışamaz” ifadesi yer alıyorsa şayet, engelli kaydı yapılamamaktadır. Buna göre vücut fonksiyon kaybında belirlenen oran, istihdamdan yararlanabilme durumunu gösteriyor.

Engelli Teşviki ile Takip ve Denetim

Engelli kontenjanlarının takibi devamlı olarak güncellenir. Bu kapsamda yapılan özel çalışmalarla her ay düzenli olarak istihdamı zorunlu engelli kontenjanı, İŞKUR tarafından incelenir. Bu kontenjanın olması halinde işverenle iletişime geçilir ve engelli işgücü taleplerine uygun olarak internet adresinde iş ilanı verilir. Açık kalan kontenjanların çok sık şekilde dolduğu gruplardan birisi, engelli vatandaşların işe alımıdır. Çünkü engelli bireylerin işverenlerce işe alınmasında büyük talep var.

Bunun temel nedeni ise, işverenlerin çalıştırdığı her bir engelli birey için sunulan asgari ücret düzeyinde sosyal güvenlik primi, işveren paylarının tamamı gözetilerek Hazine tarafından karşılanıyor. Bu nedenle engelli çalışan teşviki, birçok farklı konulara yönelik destekleniyor. Bu imkândan yararlanmak için açık iş ilanlarının takip edilmesi önemli. Fırsatları ve iş olanaklarını İŞKUR’dan devamlı takip etmenizi öneriyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.