Erken emeklilik müjdesi!

Erken emeklilik müjdesi!

Vatandaşın yakından takip ettiği konulardan biri, erken emeklilik için oluyor. Buna göre primlerini tamamlayan vatandaşların emekli olmasında, birçok farklı kategorilerde değerlendirme var.

Bunlardan biri de maluliyet durumudur. Erken emekli olmada önemli bir yere sahip olan malullük, vatandaşa sağlanan kolaylıklardan birisi. Çünkü sağlık sebebiyle çalışmayan sigortalılara devlet, normal tarihten önce emekli olma fırsatını sunuyor. Peki çalışma gücünde kayıp ve malullük neye göre belirleniyor? Malullükle erken emeklilik açısından unsurlar ise, medyaguncel.com’un derlediği habere göre şöyle...

Kimler Malul Sayılır?

Malullük, çalışanın işgücü kaybına yönelik belirleniyor. Bunun için ise Sosyal Güvenlik Kurumu üç ayrı değerlendirme yapıyor. Sağlık kurulu tarafından belirlenmesi gereken bu unsurlar ise şu şekilde sıralanabilir:

1. 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında, hizmet akdine tabi olan ve kendi adına ve hesabına bağımsız şekilde çalışan sigortalıların çalışma gücünün ya da iş kazası ya da meslek hastalığı sonucunda meslekte iş görme gücünün en az %60’ını kaybetmesi durumu, Sağlık Kurulu tarafından tespit edilmelidir.

2. Kamu görevlileri kapsamındaki sigortalılara yönelik ise malullük, çalışma gücünün en az %60’ını kaybetmesi ya da vazifelerini yerine getiremeyecek işgücü kaybı durumunun oluşması, Sağlık Kurulu tarafından incelenerek belirlenmelidir.

Sigortalılar bu maddeler çerçevesinde malul sayılabileceklerdir. Ancak sağlık hizmeti sunucularından alacakları maluliyet raporarı, Kanun kapsamında malul sayılmaları için yeterli değildir. Kurum Sağlık Kurulu’nca bunun tespit edilerek en az %60’lık işgücü kaybının olduğu belirlenmelidir.

Malul Olma ve Emeklilik

Erken emeklilik açısından malul olma durumu, Kurum Sağlık Kurulu’nca yapılacak incelemelerle tespit edildiği takdirde geçerli olacaktır. Bu nedenle başvuru, dilekçe ile sosyal güvenlik il müdürlüğü merkezleri ve ilgili servislerine yapılmalıdır. Bireyin yetkili hastanelere sevk işlemleri yapılarak son 6 ay içerisinde belirlenen raporlarla birlikte malul olmaları belirlenmektedir. Emeklilik hakkı da malullük raporunun elde edilmesinden sonra gerçekleştirilebilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.