Eşini kaybeden ve emekli bireyler dikkat!

Eşini kaybeden ve emekli bireyler dikkat!

Devlet politikaları ve çalışmaları, maaş konularını yetim ile dul kişiler için de incelemeye devam ediyor.

Devletin çift maaş olanağından yararlananlar, bazı şartları sağladıkları zaman iki ayrı maaş alabiliyorlar. Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı çalışan kişinin ölmesiyle birlikte, vefat eden kişinin çalışma durumuna bakılmaksızın ölüm maaşı alabildiği biliniyor. Yetimler de birtakım şartlara uygun görüldükleri takdirde maaştan yararlanabiliyor. Ancak maaş hakkı son zamanlarda daha kapsamlı inceleniyor. Kişi hem eşinden hem de ölen anne ve babasından maaş alma hakkına sahip midir?

İşte genel detaylar...

Çift Maaş Hakkından Kimler Yararlanıyor? Yasal Çizgi Nedir?

Çift maaş imkânı dul ve yetimlerin yanı sıra, emekliliklerin de yararlandıkları bir maaş olabilir. Bunun için sadece belirli şartların, yani hukuksal açıdan şartların sağlanması gerekir. Örneğin sosyal güvenlikle ilgili yasal kapsam, sigortalı birisi vefat ettiğinde, eşinin çalışması ya da emekli olması durumuna bakılmaksızın ölüm maaşı hakkını tanıyor. Yetim kimselere de belirli konular dâhilinde maaş verilebiliyor. Ancak insanların merak ettikleri bir konu, ölen anne ve babadan maaş alabilme hakkıdır.

2008 Öncesinde Vefat Eden Sigortalı Yakınlarının Çift Maaş Hakkı
Maaş alabilme oranları yıllara göre değerlendiriliyor. 2008 yılı öncesinde hem yetim hem de dul maaşı alanların 2008 sonrasında sadece yüksek maaşı alma hakları var. Ancak istisnai durumlar devreye giriyor.

Hem eşini hem de babasını kaybedenlerin birisinin maaşını alma durumu, şartlar sağlandığı takdirde değişiyor, istisnalardan yararlanabiliyor. Ayrıca vefat edenin cinsiyetine bakılmaksızın diğer eşe maaş bağlanıyor. Ancak maaş oranı, çalışma ya da emekli durumuna göre değişiyor. İstisnalar arasında ise 3 farklı maaş var. Kadınlar emekli olduklarında çalışıp eşinin de maaşını alma hakkını elde ediyorsa eğer 3 ayrı maaştan yararlanıyor. Buna göre bir kadının kendi emekli aylığından dolayı maaş aldığı, eşinden dolayı maaş aldığı ve baba memur emeklisiyse eğer ondan dolayı maaş aldığı biliniyor. Maaş hakları genişletilmiş oluyor...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.