Evde Bakım Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Şartlar Nelerdir?

Evde Bakım Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır? Gerekli Şartlar Nelerdir?

İhtiyaç sahiplerini mutlu eden gelişmeler, devletin sosyal politikaları kapsamında değerlendiriliyor.

Bu destekler, çeşitli kategorilerde ele alınıyor. Buna göre evde bakım ücreti için sunulan imkân da önemli avantajlar arasında yerini almıştır. Evlerinde bakıma ihtiyacı olan engelli veya yaşlı bireylere devlet, gerekli şartlar sağlandığında, 12 ay boyunca maaş yatırmaya devam ediyor. Her ay 1798 lira ödeme, tek seferde vatandaşa yatırılıyor. İşte önemli detaylar ve gelişmeler...

Medyaguncel.com'un derlediği habere göre;

Sosyal devlet anlayışı gözetilerek vatandaşın yüzünün güldürülmesini yakalama fırsatı, milyonlarca insana ödeme yapılarak karşılanıyor. İhtiyaç sahiplerini sevindiren bu durum, sadece belirli şartlardaki özelliklere sahip vatandaşları kapsıyor. Engelli bireylerden sadece evde bakıma ihtiyaç duyan grubu ya da yaşlı bireyleri kapsayan ödemeler, 12 ay boyunca her ay 1798 lira olarak hesaplara yatıyor. Başvuru yaparken aranan özellikler ise, engelli ya da yaşlı birey olmakla sınırlı kalmayan, hastaneden bakıma muhtaç kişi olduğuna yönelik raporun alınması temellidir. Belge koşulu yerine getirildiği takdirde başvuru için de ilk koşul sağlanmış oluyor. İkinci koşul ise hane içinde kişi başına düşen aylık gelir hesabıdır. Bu hesapla birlikte, aile gelirinin asgari ücret tutarı 2/3’den az olması şartı aranıyor. Peki, sonuçlar nasıl değerlendiriliyor?

Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

İhtiyaç sahibi vatandaşların başvuruları ve sonuçları için denetimler yapılıyor. Vatandaşlar başvuru işlemini gerçekleştirdikten sonra Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından ikamet ettikleri adreste ziyaret ediliyorlar. Heyetin genel değerlendirmesiyle birlikte sonuçlar, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bildiriliyor. Bu nedenle başvuru sonuçları iki ayrı şekilde öğrenilebilir; ya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden ya da e-devlet sistemi üzerinden sonuçları öğrenebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.