İŞKUR'dan 400 tl'lik destek

İŞKUR'dan 400 tl'lik destek

İşbaşı Eğitim Programları adı altında İŞKUR, tecrübe kazanılması ve ödeme yapılması amaçlı çağrıyı başlattı.

İŞKUR kurumuna kayıtlı olan ve iş bulamayan kişiler, mesleki açıdan deneyim ve tecrübe kazanmak amacıyla teorik eğitimleri alabilecekleri imkâna sahip... Ayrıca program kapsamında çalışma ortamına uyumun sağlanması amacı, işbaşı eğitimlerinde programa katılanlar için hedeflenen konular arasında. İŞKUR bu amaçla çalışmalarını ve faaliyetlerini geliştirmeye/yönetmeye özen gösteriyor. Ayrıca ödeme imkânı da eğitim sürecinde karşılanıyor. İşbaşı Eğitim Programları’ndan yararlanma koşulları nelerdir?

Ödeme tutarları ne kadardır? İşte detaylar...

İşbaşı Eğitim Programından Yararlanma Koşulları
İŞKUR tarafından şartlar sıralanmış, buna göre İşbaşı Eğitim Programından yararlanma koşullarına değinilmiştir. Bu şartlar ise şu şekilde belirtilebilir:

1. İŞKUR kurumuna kayıtlı işsiz olmak,
2. 15 yaşı tamamlamış olmak,
3. İşverenin birinci ya da ikinci dereceden akraba bağı olmamak ya da eşi olmamak,
4. Emekli olmamak,
5. Program başlama sürecinden önceki üç aylık dönem içerisinde programa başvuru yapan işveren çalışanı olmamak,
6. Program başlangıç tarihinden önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına bağlı prim yatırılmamış olmak,
7. İş ve meslek danışmanlık hizmetlerinden yararlanmış olmak.

Başvuru ve Program Karşılığında Giderler

İŞKUR tarafından sıralanan şartlar yerine getirildiği takdirde vatandaşların başvuruları da alınacak. Bu uygulama 81 ilde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istenilen zaman içerisinde programa katılma amacıyla başvuru işlemlerini yapabilecek. Ödemeler ise programa fiilen katıldıkları gün ile hesaplanmaktadır. Bu program gereğince bazı giderler ise şu şekilde belirlenmiştir. Detaylı bilgiler için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz (https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/aktif-isgucu-programlari/isbasi-egitim-programlari):

1. İş arayan statüsündeki vatandaşlara günlük 108,68 lira; Öğrencilere 81,51 lira; İşsizlik ödeneği olanlara ise 54,34 lira zaruri gider ödemesi yapılacaktır.
2. Geleceğin meslekleri şeklinde belirtilen meslekler için düzenlenen program katılımcılarına günlük 115 lira zaruri gider ödemesi yapılacaktır.
3. İmalat sektörü mesleklerinde iş görecek kişilerden kadın katılımcılara, 2-5 yaş arasındaki çocukları için aylık 400 lira bakım desteği sunulacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum