İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi Nasıl Hesaplanıyor?

İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi Nasıl Hesaplanıyor?

Yapılandırma amacıyla borçların silinmesi ya da indirimlerden yararlanma fırsatı, 7326 sayılı kanun kapsamında ele alınıyor. 9 Haziran 2021 tarihinde resmi gazetede belirtilen bu kapsam, yapılandırma sürecini geniş aralıkta tutuyor.

Yapılandırmada birçok avantajın olduğunu daha önceki haberlerimizde de ifade etmiştik. Bunlardan en önemlilerinden biri, İşletme Kayıtlarını Düzeltme başvurusu. Bu işlem için son başvuru tarihi ise 30 Eylül! Peşin ödeyenlerin kazançlı çıktığı ve ayrıca alınan cezaların hafifletilmesi ya da azaltılması sürecinde kayıtların düzeltilmesi işlemi, birçok işletmeyi de yakından ilgilendiren bir konu. Peki, İşletme Kayıtlarını Düzeltme başvurusu kapsamı nedir? En doğru ve güncel bilgiler, https://medyaguncel.com tarafından sizler için hazırlandı. İşte detaylar...

İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi Nedir?

İşletmelerde bulunduğu halde, kayıtlarda yer almayan bazı unsurlar, İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi için belirli süreye tabi tutuluyor. Emtia, makine, teçhizat ve demirbaşların kayıtlarda tutulmasına istinaden bu yönde bir yapılandırma imkânı işletmelere sunuluyor. Kayıtlarda yer almayan bilgilerin tespit edilerek rayiç bedel ile birlikte bir envanter listesinin vergi dairelerine bildirilmesi gerekiyor. Bu şekilde defterlerde kaydedilecek bilgiler, yapılandırma kapsamında değerlendiriliyor. Dolayısıyla yasanın önemli düzenlemeleri arasında yer alan bu konu, stok ve sabit kıymetler açısından düzeltmeleri amaçlıyor. Kayıtların fiili duruma getirilmesi, hesaplamalardaki düzenlemelerle gerçekleştiriliyor. Böylece kayıt dışı işlemler kontrol altına alınıyor. Ürünlerin işletmede mevcut olup kayıtlarda yer almaması, düzeltmelerin yapılmasını ve kayıt dışı işlemlerin yapılmasını önleme amacıyla uygulanıyor. Peki burada hesaplama nasıl yapılıyor?

İşletme Kayıtlarının Düzeltilmesi Nasıl Hesaplanıyor?

Eksik gösterilen ancak sonradan defterlerde yer alan stok ve sabit kıymetlerin, rayiç bedelleri üzerinden hesaplanması gerekiyor. Burada tabi olunan KDV oranlarının yarısı alınarak KDV oranlarının hesaplanması gerçekleştiriliyor. Buna göre farklı KDV indirim hesaplamaları yapılıyor. %9, %8, %1, %4, %0,5 oranında KDV hesaplamalarıyla işlemlerin gerçekleştirilmesi imkânı var. Bu fırsatı kesinlikle kaçırmayın!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.