İşsizlik sigortasından nasıl yararlanılır

İşsizlik sigortasından nasıl yararlanılır

İşletmelerde hukuksal açıdan yaklaşım, işçinin güvenliğini sağlamaktır. İşçiye bu güvenlik ise sadece iş ortamında sunulmaz.

Ayrıca çalışanın sosyal güvencesi ve iş sözleşmesinden doğan hakları var. Bunların da işverenler tarafından korunması gerekiyor. Ancak bazen işveren, çalışanın haklarını zedeleyebiliyor. İşten çıkarma olaylarında sebepsiz bir sürece giriyor. Burada özellikle de işsizlik sigortası imkânını sunan İŞKUR önemli bir yere sahip. Ayrıca çalışan, iş sözleşmesinden doğan haklarını da bilmelidir. Bu kapsamda çalışanın işsizlik sigortasını almasına yönelik genel bilgiler ise, https://medyaguncel.com tarafından sizler için hazırladı.

Önemli detaylar aktarılıyor...

İşsizlik Sigortası Tanımı ve Kapsamı Nelerdir?

İşyerinde çalışan, iş görme sırasında herhangi bir isteksizlik, yeteneksizlik, yetersizlik ve sağlık açısından olumsuz bir durum olmamasına rağmen işten çıkarılabiliyor. Böyle bir durumda çalışan, bir kastı ya da kusuru yokken bu duruma maruz kalıyor. İşini kaybeden sigortalının ise hakkını araması iş sözleşmesine dayalı bir sorumluluk oluyor. Ancak bu dönemde işsiz kaldığı süre boyunca İŞKUR, gelir kaybından doğan zararı belirli ölçüde ve süreyle karşılıyor. Burada ise vurgulanan asıl konu, zorunlu sigorta işlemlerine yöneliktir. Sigortacılık tekniği açısından bu durum, işçiyi işverene karşı koruma odaklıdır.

İşsizlik sigortasının kapsamı ise, belirli konular dâhilinde gruplandırılıyor. Buna göre işsizlik sigortasından yararlanabilmede ilk durum, bir hizmet akdine bağlı çalışan sigortalı olmaktır. İkincisi, banka sandıklarına tabi bir sigortalı olmaktır. Üçüncüsü ise istekleri dâhilinde doğan sigortalılık halidir. Bu gruplardan ilki, kısmi süreli çalışan sigortalılardır. Diğer grup ise ticari taksi, dolmuş ve benzeri niteliklerdeki şehir içi toplu taşıma araç işyerleriyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı belirlenen alanlarda kısmi süreli iş sözleşmeleri kapsamında bir ya da birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında da ay içerisinde 10 günden az olan kişilerdir.

İşsizlik sigortasından yararlanma hakkı önemli. Bu nedenle çalışan haklarını ve bu hakların kapsamını detaylı olarak bilmeleri gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.