Kıdem Tazminatı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınacak?

Kıdem Tazminatı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınacak?

Çalışanların güvenceleri arasında yer alan önemli bir konu, kıdem tazminatıdır. Bu tazminat özellikle de esnek çalışma modellerinde en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.

Kısmi süreli veya part-time çalışma şekilleri, esnek çalışma modellerinde, çalışanların haklarına yönelik nitelikli yaptırımları kapsamazken, 31 Aralık tarihinden sonra bu süreç değişecek. Ücretli izin uygulaması ve kıdem tazminatı imkânı, esnek çalışanlara da sunulacak. Çalışanların yıllık ücretsiz izin hakları, hafta tatilleri, kıdem tazminatına yönelik düzenlemeler, çalışanlara sunulan imkânlar dâhilinde değerlendirilecek.

Bu yöndeki gelişmelerin temelinde, Covid-19 pandemi salgınının etkileri var. Pandemi sürecinde esnek çalışma modellerine yönelik artan talep, işçilerin haklarının gözetilerek düzenlemelerin de tekrardan yapılmasına olanak tanıdı. Böylece yeni yılla birlikte çalışan haklarının da esnek çalışma modellerinde görülmesi sağlanacak. Peki kıdem tazminatı için genel bilgiler nelerdir?

Kıdem Tazminatı Hesaplanırken Neler Dikkate Alınacak?

Kıdem tazminatına hak kazanmak için en az 1 yıl boyunca aynı yerde çalışma koşulu aranmaktadır. Diğer yandan ücretli yıllık izne çıkabilmek için de yine en az 1 yıl çalışılması gerekiyordu. Ancak kısmi süreli çalışmalarda bu durumlar söz konusu olamıyor. Özellikle de daha kısa süreli bir çalışma olduğu için kıdem tazminatı ya da yıllık ücretli izin hakları yoktu. Part-time çalışmada 7.5 saatlik çalışmanın her birinde, 1 gün kabul edilerek ücret hesaplaması yapılıyor. Bu ise aynı zamanda çalışanların sigorta bildirimlerine yönelik bir düzenlemeyi kapsıyor. Prim günleri de bu durum esas alınarak yapılıyor. Düzenlemelerle birlikte kıdem tazminatı uygulaması da böylece geliştirilecek. Yakın zamanda detaylı bilgilerin aktarılması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.