Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

İşyerinde çalışma sürelerinin en az üçte bir oranında azaltılması ya da sürekliliğin sağlanması hedefi, ekonomik, kriz ya da zorlayıcı sebeplerle ilişkili yaşanabilmektedir.

. İşyerinde faaliyetin tamamı ya da kısmen en az dört haftayla durdurulması süresine istinaden işyerinde üç ayı aşmamak koşuluyla sigortalılara çalışamadıkları dönemler için gelir desteği vardır. Bu destek kısa çalışma ödeneği olarak ifade edilmektedir. Örneğin son zamanlarda Covid-19 pandemisi ile birlikte kısa çalışma ödeneği konusu önem kazandı. Başvuru yapanların değerlendirilmesi ve kabul edilmesi ile birlikte bu ödenekten yararlanılabiliyor. Peki kısa çalışma ödeneğinin kapsamı nedir? En doğru ve güncel bilgiler, https://medyaguncel.com tarafından hazırladı. İşte genel detaylar...

Kısa Çalışma Ödeneğinin Kapsamı Nedir?

Kısa çalışma ödeneği çerçevesinde işçilere, ödemenin yapılmasıyla birlikte genel sağlık sigortası primleri de verilmektedir. Bu hizmetlerden işçilerin yararlanabilmesi için işverenin bu yöndeki talebi müfettişler tarafından incelenerek uygun görülmelidir. Bu işlemler Covid-19 pandemisi sırasında ise doğrudan işverenin başvurusuyla yapılmıştır. Dolayısıyla herhangi bir inceleme gerekli görülmemiştir. Ancak işverenin dürüst davranması, hatalı bilgi ve belge vermemesini gerektirmektedir. Fazla ve yersiz ödemelerde bulunulması durumunun tespitiyle birlikte ise işveren, yasal faiziyle beraber ödeme yapmaktadır.

İşçinin kısa çalışmadan yararlanabilmesi için kısa çalışmanın başladığı tarihte iş görme sürelerini ve prim ödeme şartlarını da sağlamaları gerekiyor. Covid-19 pandemi sürecinde ise bunun sadece 60 gün hizmet akdini yerine getirmiş olması ve son 3 yıllık sürede de 450 günlük primin ödenmiş olması şartı vardır.
İş müfettişleri incelemeleri sırasında kısa çalışma ödeneğinde bulunulan işçinin bilgileri yer almalıdır.

Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Kısa çalışma ödeneğine başvuru için işveren, ödenek için talep formunu doldurmalı ve işçi listesini girmelidir. Bu işlemlere yönelik belgelere, (https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi/basvuru-icin-gerekli-belgeler/) internet adresi üzerinden ulaşılabilir. Bu başvuruları ise işveren, e-devlet üzerinden gerçekleştirebilir. İşverenler kısa çalışma ödeneği ile işçilerin haklarından yararlanma olanağını tanımalıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.