Konut fiyatları artışında dikkat çeken semtler

Konut fiyatları artışında dikkat çeken semtler

Covid-19 pandemi sürecinin ekonomiye etkileri, ürünlerin fiyatlarında yükselişle devam ediyor. Vatandaşı da doğrudan etkileyen faktör, ev sahibi olmayı zorlaştırıyor.

Müstakil konut fiyatları ise artışın en çok görüldüğü konut türü. Son bir yıllık süreçte müstakil konutlarda %65’e yakın artış var. Burada insanların da ev sahibi olmak isterken nasıl bir ev tercihi yapacakları önemli oldu. Özellikle de geniş balkon ve büyük müstakil evlere olan rağbet artıyor. Bu durum da ev fiyatlarını etkiliyor. Peki, konut fiyatlarında artış devam edecek mi? Hangi semt, fiyatta zirve olarak belirlendi?

Konut Fiyatları Neden Arttı? Vatandaşın Tepkisi Nedir?

Faiz oranlarında azalma görülmesine rağmen konut fiyatlarında yükseliş var. Bu ise sadece ev satın alanların değil, kiralarda da yaşanan artışa verilen tepki. Ürünlere olan talepler ya da ev kiralamada artışlar görülmesine rağmen fiyatlar da aynı şekilde artıyor. Pandeminin etkisinin olduğu dikkat çekerken arz ve talep arasındaki ilişki de inceleniyor. Arz ve talep meselesinde dengesizlik olmasa da halkın mağdur olacağı orantısız ödeme tutarları vatandaşa sunuluyor. İLKHA muhabiri, vatandaşların görüşlerini dinlerken özellikle de yüzde 100’lük bir artışın olduğunu, halkın tepkisiyle inceledi. Burada yetkililerin devreye girmesi bekleniyor. Halk, özellikle de ceza işlemlerinin uygulanmasını gerekli görüyor. Denetlemeler yapılmalı...

Konut Fiyat Artışında İstanbul’da Bazı Semtler Dikkat Çekiyor...

Konut fiyatları, Türkiye’de bütün illeri etkilemiş durumda. Ancak öncelikli artışlar İstanbul’da dikkatleri üzerine çekti. İstanbul’da bazı semtler, fiyat artışlarında ilk sıralarda yer alıyor. Uzmanlar tarafından en yüksek fiyatlı semtler arasında Adalar, Şile, Sarıyer, Avcılar ve Büyükçekmece belirlendi. Adalar ve Şile’de son bir yılda konut fiyat artışının %50’den fazla olduğu tespit edildi. Sarıyer’de ise %40’a yakın artış var. Değer artışı olan semtler incelendiğinde, yine pandemi etkisiyle insanların daha rahat ve huzurlu semtlere yerleşme isteklerinin artırdığı yorumu geliştiriliyor. Konut fiyatlarında artışlar bakalım nasıl devam edecek... Halk yakından takip ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.