Kredi kartlarında yeni gelişme

Kredi kartlarında yeni gelişme

Kredi ve banka kartlarının kullanımı sırasında manyetik şeritlerin artık aşamalı olarak kalkacağını duyuran Mastercard, bunun için teknolojik gelişmelerden yararlanıyor.

Müşterinin mevduatını korumak ve güvenlik önlemlerini artırmak amacı, bu çalışmada önemli. Peki uygulama nasıl olacak ve uygulamaya ne zaman geçilecek? Uygulamayla kart kullanımında artış görülür mü ve ekonomiye katkısı olacak mı?

Kredi Kartlarında Ne Tür Değişimler Yapılıyor?

Ödeme sırasında daha güvenilir şekilde işlemlerin yapılması, alternatif ödeme seçeneklerinin artması ile gerçekleştirilir. Uygun alternatiflere en iyi ödeme şeklinin belirlenmesi ve geliştirilmesi ise, son zamanlarda Mastercard çalışmaları arasında. Kurulduğu günden bugüne kadar teknoloji odaklı çalışmalarını artıran Mastercard, ödeme ağında yeni değişiklikler yapıyor. Örneğin bu değişikliklerden biri, Mastercard maskeleme teknolojisi. Yurtdışı e-ticaret sitelerinde ve online platformlarda kart bilgilerini görüntüleme, güvenliğin artmasında önemli bir yenilik. Diğer bir yenilik, parmak izi döneminin başlaması. 2024’ten sonra parmak izi kullanarak manyetik şeritleri kaldırmayı hedefleyen Mastercard, ilk uygulamasını Avrupa’da gerçekleştirecek. Diğer yandan temassız ödemelerde artışlar, Covid-19 pandemi döneminde etkisini artırarak devam ediyor. Bu nedenle kartlara yönelik güvenlik işlemleri de farklı amaçlarla birlikte inceleniyor.

Çip Ödemesine Ne Zaman Geçilecek? Ekonomiye Katkısı Olacak mı?

Mastercard, Avrupa’da çipli kart kullanımının yaygınlığı ve artık yeni karta gerek kalmadığına yönelik hesap yaparak geçişin 2024 yılında olacağını bildirdi. Çip ödeme şeklinin benimsenmesinin yavaşlığıyla birlikte, ABD’de bu şekilde bir ödemeye, 2027 yılında başlanacak. Manyetik şeritlerin 2033 yılına kadar kaldırılacağı aktarılıyor. 2029’dan sonra da yeni kartların gelmeyeceğine değinen Mastercard, ödeme yöntemlerinde müşteriyi korumayı hedeflliyor. Ayrıca bu gelişme, insanların güvenilir alışverişlerine katkı sağladığı için kredi kartı kullanma imkânında da genişleme yaratabilir. Ekonomik kararlar içinde kredi kartı da önemli. Türkiye’de özellikle de kart kullanımına güvenin az olması, parmak izi kullanımı ve alternatif ödemelerle satın alma davranışını değiştirebilir. Gelişmeler yakından takip ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.