Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Finansal işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için işletmelerin kredi gereksinimleri oluyor. Bu gereksinimleri karşılamak amacıyla bankalara başvurularda yapılan en önemli değerlendirme kredi notuyla ilgilidir.

E-devlet üzerinden öğrenilen kredi limiti ile kredi çek ve borç bilgileri, “Risk Merkezi Rapor” kısmından hızlı bir şekilde alınabiliyor. Burada doğrudan kredi notu mevcut değildir. Ancak kredi notunun hesaplanması için bilgiler vardır. Risk grubuna ve kredi kullanmaya bağlı kefil ya da ipotekle kredi kullanma imkânının değerlendirilmesi, kredi notu hesabıyla belirleniyor. Bankalara kredi başvurusunda bulunanların riskleri fazla olduğunda ise, gelire bağlı değerlendirme yapılıyor. Peki, genel olarak kredi notu nedir? Kredi notu düşükse kredi alınabilir mi? Kredi notu nasıl hesaplanır? En doğru ve güncel bilgiler, https://medyaguncel.com tarafından sizler için hazırladı. İşte genel açıklamalar...

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Düşükse Kredi Nasıl Alınır?

Kredi notu, finansal geçmişin hepsinin incelenerek toplanması, analizi ve kişiye özel puanların da oluşturulmasıdır. Yeni kredi başvurularında önemli bir yere sahiptir. Finansal talepler için üzerinde durulmalıdır. Kredi notunuz düşükse eğer öncelikle banka analizini iyi yapmanız gerekiyor. Bu konuda daha esnek davranan bankaların tespit edilmesi ve bankalara bunun için kefilin ya da ipoteğin gösterilmesi, kredi kullanma imkânını da artırabilir. Bu nedenle kredi notu düşük olanların genel analiz yaparak talep de bulunması öneriliyor.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplaması sırasında belirli faktörler dikkate alınır. Bunlar ise kredi ödemesindeki düzen (%35), mevcut kredilerdeki borçların durumları (%35), yeni alınan kredi miktarları (%11), kredi yoğunluk tutarları (%10) ve diğer unsurlar (%9)’dır. Buna göre yüzde olarak baz alındığında, kredi ödemelerindeki düzen ile bulunan kredilerin borç durumları üzerinde daha çok durulduğu görülmektedir. Kredi alacakların öncelikle buna yönelmesi önemli.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.