KYK Borç yapılandırma başvuruları devam ediyor

KYK Borç yapılandırma başvuruları devam ediyor

Borç yapılandırma 2021 için son başvuru tarihi 31 Ağustos. Borç yapılandırmada birçok imkân sunuluyor.

7326 sayılı Kanun kapsamında Gelir İdaresi Başkanlığı, yapılandırma içerisine giren borçları, yapılandırma avantajlarını, başvuruların nasıl, nereye ve nasıl yapıldığını açıkladı. Kredi borcu olan vatandaşlar için borç yapılandırma ise birçok üniversite mezunu vatandaşın yakından takip ettiği konu. Peki, borç yapılandırma kapsamı nelerden oluşuyor? KYK borç yapılandırma işlemleri nasıl yapılıyor?

KYK Borç Yapılandırma Kapsamı Nedir? Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır?

9 Haziran 2021 tarihi itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmemiş öğrenim ve katkı kredisi borcu olanların, yapılandırma işlemlerinden yararlanabileceği açıklandı. Yapılandırma imkânı ile avantajlar, yapılandırma kapsamında borç asıllarını, gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE (Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi) oranı baz alınarak güncellenen tutarın ödenmesi halinde, gecikme zammı olan birikmiş tutarın tahsil işlemlerinden vazgeçileceğini açıkladı.

Başvuru süresi, 31 Ağustos 2021 tarihinde sonlanacak. Başvuru işlemleri üç ayrı şekilde yapılabilecek.

1. İnteraktif Vergi Dairesi’ne, e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden ulaşılabilecek. Bu nedenle sadece e-Devlet şifresine sahip olmak yeterli. Ayrıca doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (www.gib.gov.tr / ivd.gib.gov.tr) sayfasından kullanıcı hesabı da oluşturularak işlemler yapılabilecek.

2. Ödeme işlemleri için bağlı olunan vergi dairesine şahsen ya da posta yoluyla başvuru alınabilecek.

3. Diğer vergi daireleriyle de işlemler yapılabilecek.

KYK Borçlarında Ödeme Kolaylığı Sunuluyor!
KYK borç yapılandırmaları kadar önemli bir diğer konu ödeme kolaylığıdır. Peşin ödeme avantajıyla birlikte 30 Eylül 2021 tarihine kadar ödemenin yapılması halinde yapılandırma borcunda katsayı işlemleri uygulanmayacaktır. Yİ-ÜFE oranları baz alınarak hesaplanan tutardan %90 oranında indirim hakkına sahip olacak. Bu nedenle taksitli ödemeye göre avantaj yakalanacak. Taksitle ödeme kolaylıkları da aynı şekilde ilk iki taksit ödeme süresine göre ya da taksitle ödeme işlemlerine göre alınacak. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiler ise

(https://www.gib.gov.tr/sites/default/files/fileadmin/beyannamerehberi/7326_Ogrenim.pdf) internet adresi sitesinden incelenebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.