Memur maaşlarında son karar alındı

Memur maaşlarında son karar alındı

Hükümet, memurların zam konusunu gündeme tekrar taşımıştı. Maaş konusunda uzlaşma ise dün gece itibariyle sağlandı; bugün 14.30’dan sonra, düzenlenecek törenle açıklanması ve böylece kamuoyunun bilgisine sunulması bekleniyor.

Vatandaşın merakla beklediği konu ise, sendika tekliflerinin ne oranda etkinlik kazandığına yönelik oldu. Sendika ve hükümet teklifleri arasındaki farklılıklarda alınan ortak karar, vatandaşların tepkilerinde nasıl bir yer edinecek? Bu kararlar nelerdi?

Hükümet ve Sendika Teklifleri Nelerdi? Belirlenen Tekliflerde Ekonomi Etkisi Var mıydı?

Hükümetin teklifleri ile sendika teklifleri, özellikle de ekonomik açıdan vatandaşın rahat etmesini sağlayacak teklif olarak belirlendiği yönünde görülüyor. Hükümetin 2022 yılı teklifi yüzde 5+6 zam; 2023 yılı teklifi yüzde 6+6 zam ve enflasyon farkı şeklinde açıklanmıştı. Sendika teklifi ise 2022’de yüzde 21 zam; 2023’te yüzde 17 zam; yüzde 6 refah payı ve 600 lira da seyyanen zam şeklinde belirtilmişti. İfade edilen rakamlarda nasıl bir uzlaşmaya gidildiği ise merak konusu oldu. Çünkü vatandaşın ekonomide yaşanan son gelişmelerle birlikte satıcıların ürün fiyatlarında fahiş fiyat uygulamaları, zamların da o oranda olmasının hedeflendiğini gösteriyor. Diğer yandan faturalardaki artışlarla karşılığını bulacak bir zam da bekleniyor. Geçim problemlerinin özellikle de son zamanlarda dikkate değer düzeyde arttığı bilinen konular arasında. Dolayısıyla vatandaş, belirlenen zam oranını yakından takip etmeye başladı.

Görüşme Sırasında Uzlaşmada Neler Var?

Maaşların belirlenirken seyyanen zam ya da oransal zam üzerinden hangisinin dikkate alındığı gelişmelerde takip edilen konular arasında yerini aldı. Bu yönde yapılan değerlendirmelerle birlikte, görüşmelerin oransal zam üzerinden yapıldığına ilişkin görüşler daha yaygın. Böyle bir durumda sendika tekliflerinden 600 lira seyyanen zam konusu ne oldu? Sendika bu konuda uzlaşmayı sağlamak için başka hangi konulara yönelmiştir? Maaşların belirlenmesiyle birlikte en çok konuşulanlar arasında yer alacağı değerlendirilebilir. Gelişmeler yakından takip ediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.