Memur ve emekli memurlarının maaşları ne olacak?

Memur ve emekli memurlarının maaşları ne olacak?

Maaş zamlarında yaşanan gelişmelerin ve işçi maaşlarında artışların gündemde olması, memur maaş zam tekliflerinin de hükümet tarafından yeniden masaya yatırılmasını etkiledi.

Sendika ve hükümet tekliflerinde maaş zam değerlendirmeleri nasıl yapılacak? Sendikanın tekliflerinde yeni gelişmeler nelerdir? Hükümet nasıl değerlendirecektir? Aranan cevaplar...

Hükümetin ve Sendikaların Teklifi Nedir?

Hükümetin 2022 yılı teklifi yüzde 5+6 zam; 2023 yılı teklifi yüzde 6+6 zam ve enflasyon farkı olarak açıklandı. Sendikanın teklifi ise 2022’de yüzde 21 zam; 2023’te yüzde 17 zam; yüzde 6 refah payı ve 600 lira da seyyanen zam şeklinde belirtildi.

Sendika Tekliflerinin Kapsamı Neden Geniş?

Son zamanlarda yaşanan ekonomik sorunlardan vatandaşların etkilendiği ve sendikaların iş görenler için çalışmaları artırdığı dikkate alındığında, maaş konusunda yüksek rakamlarda isteklerin de olması normal karşılanabilir. Seyyanen zam ile eşit bir şekilde bu tekliflerin değerlendirilmesi hedeflenirken, refah payı ile de enflasyon tutarı düşürüldükten sonra hesaplanması, son zamanlarda enflasyon artışları dikkate alınarak teklif edilmiş olabilir. Peki, bu gelişmelerle birlikte, Bakan Bilgin’den gelen açıklama nedir?

Bakan Bilgin’den Açıklama: Ücret Politikasında Karar Aşamasına Geleceğiz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sosyal politikalarla çalışmaların Covid-19 dönemindeki başarısını değerlendirirken enflasyon konusuna ve güçlü ekonomik girişimlere değindi. Bu konuşmaların ardından, memur ve emeklilerin beklediği zam konusu geldi: “2022 yılının ilk 6 ayında yüzde 5, ikinci 6 ayında yüzde 6, 2023’ün ilk ve ikinci 6 ayı için yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifini veriyoruz. Bu, taleplere karşı verilen tekliftir.

Bunlar müzakere edilecektir, bu müzakerelerin sonucunda da uzlaşacağımız bir oranda, hem enflasyonu kontrol altına alacak bir çizgi içerisinde hem de çalışanlarımızı enflasyona karşı koruyacak bir ücret politikasında karar aşamasına geliriz.” Hükümetin bu değerlendirmeleri, maaş oranlarında yaşanacak artışların aynı zamanda 3600 ek göstergeyle de değerlendirildiğini gösteriyor. Bakan Bilgin, konuşma sırasında bu konulara da değindi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.