Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Ne Zaman ve Nereye Verilecektir?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Ne Zaman ve Nereye Verilecektir?

Muhtasar ve prim hizmet beyannamesini, öncelikle vermekle yükümlü olan kimselerden söz edilebilir.

Buna göre iki grup için bu yönde değerlendirme var. Öncelikle 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılan kişiler (Ek 9. maddesi kapsamındaki sigortalılar hariç), beyannameyi bildirmekle yükümlüdür. İkincisi ise, geçici 20. maddesi kapsamındaki sandıklar (Sandık personelinden işsizlik sigortası primi kesilenler), bu beyannameyi vermelidir. Peki beyanname kapsamında önemli bilgiler nelerdir? En doğru ve güncel bilgiler, https://medyaguncel.com tarafından sizler için hazırlandı. İşte genel detaylar...

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Ne Zaman ve Nereye Verilecektir?

Beyannamenin sadece elektronik ortamda verilme zorunluluğu vardır. Sigortalı kişilerin cari aya ait primlerinde esas kazançları ve hizmet bilgilerinden oluşan beyannamenin en geç ertesi ayın 26. gün sonuna kadar, yetkili vergi dairelerine vermeleri gerekir. Beyannamenin takip edilen ay beklenilmeden verilmesi de mümkündür. Bu ise biten özel bina inşaatları ve ihale konusu olduğunda geçerlidir. Buna göre çalıştırılan sigortalıların tamamı, işten ayrılma bildirgesi verilen işyerlerinde, yalnızca prime esas kazançlarıyla hizmet bilgilerini içeren beyannamenin verilmesini gerektirir. Ayrıca işlemlerin geciktirildiği ay içerisinde de verilebilir.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde Hata Bulunduğunda Ne Olur?

Beyannamenin teslim edilmesinden sonra primin tahakkuk ettirilmesine engel olan hata ile karşılaşıldığında, hata kaynağı ile beraber beyannameyi gönderenlere elektronik ortamda bildirim sağlanır. Beyannameyi gönderen kişinin hataları düzelterek tekrardan göndermesi halinde ise hata olmaması durumunda işlem kabul edilir. Buna göre beyanname gönderen kişinin de kim olacağı önemlidir. Aracılık yetkisi alanlar da bu işlemleri gerçekleştirebilir. Dolayısıyla gerçek ya da güzel kişiler, mevcut e-beyanname kod bilgileriyle beyannameyi gönderebilir. Muhtasar ve prim hizmetleri beyannamesinde bu nedenle yetkilendirilen kişi de işlemleri takip edebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.