Öğrencilere devlet desteği!

Öğrencilere devlet desteği!

Üniversite öğrencilerinin yakından takip ettiği konular arasında yer alan staj imkânı, çoğu zaman şirketlerin de etkisiyle zorlu bir süreç olabiliyor.

Staj yeri bulamayan ya da istediği özel yerlerde staj yapamayan birçok öğrencinin de merakla beklediği çalışma, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından değerlendirildi. Staj imkânlarının kamuoyu ile etkin şekilde paylaşımı, istihdamda liyakat ve yetkinliği artırma gibi amaçlar doğrultusunda “staj seferberliği” projesini başlattı. Peki, bu kapsamda önemli fırsatlar nelerdir? Staj imkânı içerisinde neler var? İşte detaylar...

Staj Seferberliği Projesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, iş ve staj imkânını özel sektörler açısından değerlendirme, tüm üniversiteli gençler için ulaşılabilir hale getirme amacıyla çalışmalarına başladı. Gerekli detaylar, (https://kariyerkapisi.cbiko.gov.tr/default.aspx?i=y#) internet sitesinde mevcut. Proje kapsamında staj yapılarak deneyimin kazanılması, öğrencilerin liyakat ilkelerine bağlı ve fırsat eşitliği sunan imkânları oluşturması, Kariyer Kapısı platformu aracılığıyla verilecek. Staj tekliflerinin sunulması aşamasında öğrencinin nitelikleri işverene gönderilecek ve böylece fırsat eşitliği yakalanacak. Bu gibi gelişmelerden anında haberdar olmak ve fırsatları kaçırmamak için öğrencilerin kayıt yaptırması gerekiyor. Aday kayıt işlemleri, şifre oluşturma, giriş yapma ve fırsatları yakalama için gerekli nitelikleri sisteme kaydetme gibi unsurlar, projeden yararlanmak için yerinde bir uygulama özelliğini taşıyor.

Staj İlanları ve Duyuruları Anında Takip Edilebilecek

Projenin yeni olması ve kullanım açısından da geliştiriciliği, devam eden stratejiler arasında yerini aldı. Şeffaf, izlenebilir ve yenilikçi değerleme yöntemi amacıyla 2020 yılında OECD’de sunulan proje, uygulama birliğini kapsayan faaliyetleri içeriyor. Sadece teknik bölümler ile sınırlı kalmayan, bütün bölümler için yaygınlaştırıcı bir etkide olan bu çalışma, staj ilanlarının ve duyurularının yakından takip edilerek fırsatların yakalanmasında önemli görülüyor. Ayrıca üniversite öğrencilerinin çalışmalarını kolaylaştırma kapsamında önemli bir proje şeklinde yorumlanabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.