ÖTV indirimlerinde son gelişmeler

ÖTV indirimlerinde son gelişmeler

Araç alımlarında son zamanlarda dikkat çeken faktör, ikinci el araç fiyatlarında yaşanan artışlar. Arz ile talep birbirini karşılamadığı için vatandaşlar ikinci el araba almaya yöneldi.

Çip yetersizliği, araba üretiminde dünya krizleri arasında yerini aldı. Mart ayında araç şirketleri ve büyük devlerden Volkswagen de bu krizleri yaşayan şirketler arasında. Araba fiyatlarında ise son durumlar değişiyor. Araba piyasasında ÖTV indiriminden kimler faydalanabiliyor? ÖTV indirimiyle gelişen sorun nedir?

ÖTV İndirimi Nedir? Kimler Yararlanabilir?

ÖTV indirimi, yani Özel Tüketim Vergisi, sıfır araç satın alırken ödenen fiyata aynı zamanda yasal olarak verginin eklenmesidir. ÖTV ödemeden araç sahibi olmak ise devletin indirim politikalarıyla ön planda. Devlet politikalarında engelli bireylere yönelik çalışmalar devam ediyor. Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırma amacıyla ÖTV indirimleri, engel raporuna göre araçlardan belirli indirimlerin alınmasını sağlıyor. Ancak devletin bu imkânıyla birlikte, araç piyasasında yeni sorun dikkat çekti. Araç piyasasında ikinci el araç daha çok gündemde!

ÖTV İndirimleriyle Gelişen Sorun: Piyasada Araç Yok!

Covid-19 pandemisiyle birlikte araç üretim hızı 2021 yılının başından itibaren yavaş yavaş azalmaya başladı. Ağustos ayında en çok konuşulan konular arasında piyasada aracın olmadığı belirtiliyor. Ancak 2021 yılının Ocak-Şubat-Mart aylarında da önemli gelişmeler yaşanmıştı. Bunun etkileri ise fazla. Hyundai, çip kriziyle birlikte araç üretimini Mart ayında durdurduğunu bildirmişti. Dünyanın devlerinden Volkswagen de bu krizi değerlendiriyor. Çip krizi, dünya genelinde konuşulan konular arasında. Türkiye’de ÖTV indirimleriyle birlikte vatandaşın araç almaya yönelmesiyle etkisini daha çok hissettiren konu, piyasada aracın olmamasıdır. İkinci el araba fiyatları ise sıfır araçtan daha yüksek! Yeni araç üretimi olmadığı için insanlar ellerindeki araçları daha yüksek fiyatlardan satışa sunuyor. Gelişmeler, vatandaşın yakından takip ettiği konular arasında...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.