SGK ile bankalar anlaştı! İşte emekli olma şartları

SGK ile bankalar anlaştı! İşte emekli olma şartları

Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası ile anlaşarak, yapılandırılan sigorta prim borçlarıyla uygun şartlarda kredi kullanma ödemesini yapma ve emekli olabilme imkânını sağlıyor.

Emekliliğe hak kazanmış sigortalılara tanınan bu kolaylıkla birlikte, birçok vatandaşın banka anlaşmaları aracılığıyla emekli olmaya yöneldikleri bilinen konular arasında yerini aldı. Kredi iş birliği protokolü olarak da belirtilen bu sözleşme ile avantajlar elde edilebilir mi? Başvuru işlemleri nasıl gerçekleştirilecek? İşte detaylar...

Kredi İş Birliği Protokolü Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu, borçların yapılandırılmasına yönelik başvurularda görülen artışlarla birlikte, 7326 sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” dâhilinde biriken prim borçlarını ödeyen ve dondurulmuş hizmet sürelerini tamamlayan emekli olabilecek sigortalılar için Kredi İşbirliği Protokolü’nü yaptı. Bu protokol anlaşması kamu bankalarıyla gerçekleştirildi. Bu protokol ile birlikte sigortalılar, kredi kullanma ile birlikte emeklilik avantajını elde etti. Sigortalıların prim borçlarındaki yapılandırmayla birlikte elde edebilecekleri bu avantaj, yapılandırma çalışmalarında yaşanan artışla birlikte önem kazandı. Bu şekilde sigortalıların prim ödeme tarihinin son gününe değin, bankadan aylık yüzde 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanma imkânını karşılamaları ile emekli olma imkânını da sağlayabilecekleri bildirildi. Peki, başvuru işlemleri nasıl gerçekleştiriliyor?

Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Emekli olmak isteyen ve dolayısıyla imkândan yararlanmak isteyen sigortalılar, sigorta prim borçlarına yönelik yapılandırma başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl/Merkez Müdürlüklerinde gerçekleştirecekler. Emekli olabileceklerine ilişkin yazının bu müdürlüklerden sağlanmasıyla birlikte sigortalılar, Türkiye Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Ziraat Bankası’ndan tercih ettikleri herhangi bir bankanın şubesinden müracaat işlemlerini yapabileceklerdir. Böylece vatandaşlar, emekli olma imkânından da yararlanmış olacaklar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.