Tazminat Hakkı Nasıl Elde Edilir? İşçinin Bilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Tazminat Hakkı Nasıl Elde Edilir? İşçinin Bilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Çalışanların bilmesi gereken en önemli konular arasında tazminat hakları geliyor. İş görmeyle birlikte tazminat taleplerinin de hangi şartlara bağlı sunulduğu önemli.

Buna yönelik işçilerin çifte tazminat alma haklarının olduğunu bilmedikleri görülüyor. Bu konuyla ilgili detaylı bilgilerin takip edilmesi, haklarını aramaları için şart. Birçok işçinin bilmediği çifte tazminat hakkında genel açıklamalar ise, en doğru bilgilerle medyaguncel.com tarafından sizler için hazırlandı. İşte detaylar...

Tazminat Hakkı Nasıl Elde Edilir? İşçinin Bilmesi Gereken Detaylar Nelerdir?

Önemli güvencelerden biri olan kıdem tazminatının yanı sıra ikinci tazminat hakkı, bir yerde sadece 6 aylık çalışmayla elde edilebiliyor. Yasalar hem işverenleri hem de çalışanları koruyan detaylı bilgiler sunuyor. Kıdem tazminatı alabilmenin koşulu, bir yerde en az 1 yıl çalışmış olmaktır. Ancak 6 aylık çalışmayla tazminat, daha farklı şekilde detaylandırılıyor. Bunlar arasında ise emekli olanların kendi istekleri ile ayrılmaları durumunda tazminat alabilme haklarıdır. Ayrıca sigortalı olan kadınlar, evlendikten sonra 1 yıllık süre geçmeden ayrılmışlarsa şayet tazminat alabilme hakkına sahipler.

Askere gidenler için de bu yönde bir tazminat kolaylığı sağlanıyor. İstifa ile tazminat hakkını elde edebiliyorlar.

Tazminat hakkını elde etmede ikinci tazminat hakkı olan 6 aydan az çalışmayla birlikte sunulan ödeme, İş Kanunu kapsamında açıklanıyor. İhbar tazminatı olarak bilinen bu tazminatta önemli olan bildirim süresine dikkat edilmesidir. Bu tazminatın alınmasında bir hak gözetilmiyor. Çünkü 6 aydan daha az süreli çalışmada da bu hak kazanılmış oluyor. Buna göre hesaplama sırasında 6 aydan az olduğunda ya da daha fazla olduğunda ihbar süresi tazminat oranı değişiyor. 6 aydan az çalışan kişi, 2 hafta yarım maaş alma hakkını elde ediyor. İşçilerin bu haklarından yararlanması ve bu haklar için de bilgilendirilmesi önemli.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.