Varlık Barışı Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Varlık Barışı Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşa muhteşem imkân ve olanak tanıyan uygulamasını geliştirmişti.

Bu imkân, varlıkların ekonomiye kazandırılması avantajında farklı ayrıcalıklar tanımasıyla biliniyor. Özellikle hem vatandaşın kazanmasını hem de ülkeye katkının artırılmasını hedefleyen işlem, yurt dışındaki ve yurt içindeki varlıklarını ekonomiye kazandırmada fırsat sunuyor! Son başvuru tarihi 31 Aralık 2021. Varlık Barışı adı altında belirtilen bu işlemlerle ilgili en doğru ve güncel bilgiler ise, https://medyaguncel.com tarafından hazırlandı. İşte genel detaylar...

Varlık Barışı Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Bazı Varlıkların Ekonomiye Kazandırılması ile ilgili tebliğ, 28 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Buna göre gerçek ve tüzel kişilerin yurt dışındaki para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasasındaki araçların yurda getirilmesi ve milli ekonomiye kazandırılması hedefleniyor. Yurt içinde yer edinen, ancak gelir ya da kurumlar vergisi mükelleflerinin kanuni defterlerinde bulunmayan para, döviz, altın, taşınmaz, menkul kıymet, diğer sermaye piyasası araçlarını ücretsiz şekilde yapabilme imkânına sahip oluyor. Bu şekilde kanuni defter kaydı altına alınması sağlanan kazanımlar ile birlikte, hem siz hem de ülkeniz kazanıyor. Varlık Barışından yararlanabilecek olanlar ise, yurt dışında parası, altını, dövizi, menkul kıymeti ve diğer sermaye piyasasındaki araçlara sahip olan gerçek ya da tüzel kişilerdir. Peki, Varlık Barışı kapsamında sunulan avantajlar nelerdir?

Varlık Barışı Avantajları Nelerdir?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tanınan imkân ile birlikte ekonomiye kazandırılan varlıklar, Gelir Vergisi Kanunu’na eklenen hükümler gereğince uygulanıyor. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ücretsiz olmakla birlikte, ekonomiye kazandırılan işlemlerde vergi ücreti ve inceleme yok. Diğer yandan tarhiyat yok, serbest tasarruf imkânı var. Bu kolaylıklar açısından Vergi Barışında bazı varlıkların ekonomiye kazandırılma sonuçları, cezbedici imkânlar ile birlikte sunuluyor. Buna göre ise son tarih 31 Aralık. Fırsatı kesinlikle kaçırmayın!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.