Vergi barışı için son tarih 31 Ağustos

Vergi barışı için son tarih 31 Ağustos

Vergi barışında yapılandırma çalışmaları başladı. Son başvuru tarihi 31 Ağustos. Bu tarihe kadar başvuru işlemlerini gerçekleştirenler, 30 Eylül tarihine kadar ödemelerini yapabilecek. Yapılandırma paketinde, 3 ayrı avantaj var.

Vergi borçlarını ödemek isteyen vatandaşların başvurularıyla birlikte 3 ayrı avantajdan yararlanabilecekleri aktarıldı. Peki, bu avantajlar neler?

Peşin Ödemede İndirim Avantajı

İlk avantajda, 30 Eylül tarihine kadar ödemelerini peşin yapmak isteyenler, yüzde 10 indirim hakkını elde edebilecekler. Bu işlem, ilk taksit ödeme zamanında peşin ödeme yapmayı düşünenlere uygulanacak.

Taksitlendirme Seçenekleri

İkinci avantajda, taksitle ödeme imkânından yararlanmak isteyenler de yine 30 Eylül tarihine kadar ödemelerini gerçekleştirebilecek. Taksitlendirmelerin 6 eşit ödemeyle, 1.09 oranında bir katsayısı uygun görülerek, iki ay arayla yapılma kolaylığı tanınıyor. Ödemelerin zamanında yapılması gerekiyor. Aksi halde vergi barışı imkânından yararlanma hükümleri geçersiz kalıyor. Vergiyi zamanında ödemeyen mükellefe yaptırımlar ise, vergiye yönelik imkânın kalkması. Bu durumda gecikme zammı da ilave edilerek vergi ödemelerine devam ediliyor. Hesaplanan vergiler ise artırılan vergilere 1.60 oranında gecikme zammı koyularak ödeme işlemlerinin gerçekleştirmesidir. Vergiyi zamanında ödemeyen mükellefe yaptırımlar, maliye tarafından vergi incelemesine tekrar başlandığında uygulanıyor. Bu nedenle mükellef, takip ve tahsil işlemlerinin sadece başvuruyla yeterli olmadığını bilmelidir.

Taksitlendirme Seçenekleri Artabiliyor

Vergi imkânında üçüncü avantaj, 18 ay taksit imkânı. 30 Nisan 2021 öncesine ait vergi borçları olan mükellefler, bu imkândan yararlanabiliyor. İlk taksit ödeme tarihi 30 Eylül 2021 olan bu ödeme şekli, birçok vatandaş için önemli kolaylıklar sunuyor. Taksitlerde katsayı oranlarında aylara göre katsayılar değişiyor:

6 eşit taksit için ‘1.09’
9 eşit taksit için ‘1.135’
12 eşit taksit için ‘1.18’
18 eşit taksit için ‘1.27’

Vergi Barışı İçin Son 12 Gün Kaldı: Ne Yapmalı?

Vergi imkânından yararlanmak isteyen vatandaşlar için başvurular devam ediyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden (gib.gov.tr) başvuru gerçekleştirilebiliyor. Ödeme süreci hakkında detaylı bilgiler de yine sitede var.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.