Vergi indiriminden yararlanın

Vergi indiriminden yararlanın

Devletin vatandaşlar için sağladığı kolaylıklar, özellikle bazı gruplar için daha yaygındır. Bunlardan biri de engelli bireyler.

Engellilerin vergi indiriminden faydalanmaları maksadıyla Sosyal Güvenlik Kurumu genel kapsamı açıklıyor. En doğru, detaylı ve güncel bilgiler, https://medyaguncel.com tarafından hazırlandı. İşte son gelişmeler...

Engellilik Sebebiyle Vergi İndiriminden Hangi Şartlarda Yararlanılır?

Hizmet akdine bağlı çalışan sigortalılığı durumu, Ekim/2008’den önce ilk kez sigortalı ve engelliliğinden kaynaklı vergi indiriminden yararlandıklarını Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihten önce ya da sonra tespit ettirmelerine göre değişmektedir:
-6/8/2003 tarihinden önce sigortalı ise genel şartları yerine getirmelidir;

1. Belirtilen bu tarihte sigortalılık süresinin dolması en az 12 yıl ve daha fazla olduğu takdirde işlem görülebilir. 15 yıl olan sigortalılık süresi ise ödeme gün sayısı kapsamında 3600 primi olduğunda kişi bu hakkı kazanabilir.

2. Belirtilen bu tarihte sigortalılık süreleri 12 yıldan az olduğunda, kademeli geçiş işlemlerinin yapılabilmesi için şartlar yerine getirilmelidir. Böylece kişi, yaşlılık aylığı hakkını da elde edebilecektir.

-6/8/2003 tarihinden sonra sigortalı ise sakatlık derecelerine göre gruplandırılır;

1. Birinci derecede sakatlığı olanların, yani %80-%100 arasında sakatlık durumu olanların, en az 15 yıllık sigortalılık süreleri ve en az 3600 prim ödeme gün sayıları şartını yerine getirmeleri halinde yaşlılık aylığı da bağlanabiliyor.

2. İkinci derecede sakatlığı olanların, yani %60-%79 arasında sakatlık durumu olanların en az 18 yıllık sigortalılık süreleri ve en az 4000 prim ödeme gün sayıları şartını yerine getirmeleri halinde yaşlılık aylığı da bağlanabiliyor.

3. Üçüncü derecede sakatlığı olanların, yani %40-%59 arasında sakatlık durumu olanların en az 20 yıllık sigortalılık süreleri ve en az 4400 prim ödeme gün sayıları şartını yerine getirmeleri halinde yaşlılık aylığı da bağlanabiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.