ABD'den uyarı "Türkiye'yi ziyaret etmeyin"

ABD'den uyarı "Türkiye'yi ziyaret etmeyin"

Turizmde yaşanan gelişmeler, Covid-19 pandemisi ile bir süredir canlılığını kaybetmişti. Bunun ise ekonomi üzerindeki etkileri fazla. Ancak aşı olan vatandaşların turizm faaliyetlerine de yönelimleri arttı.

Hem ulusal hem de uluslararası turizm faaliyetleri yaygınlaşmaya devam ediyor. Özellikle de etkinlik turizminin son zamanlarda ekonomiye katkısı çok fazla. Diğer ülkelerden insanların Türkiye’de etkinlik turizmine yönelimleri gün geçtikçe artıyor. Peki, Amerika’nın ‘seyahat etmeyin’ uyarısı, süreci nasıl etkiler?

Etkinlik Turizmi Nedir? Ekonomiye Etkisi Nelerdir?

Etkinlik turizmi, hem gastronomi mirasına hem de bölgenin kültürel, sosyal gibi belirli özelliklerini turistlere sunuyor. Özellikle bölgesel çeşitlilikler, fuarlarla birlikte artırılıyor. Fuar alanları, birçok şirketin de bölgede toplanmasına katkı sunuyor. Ancak bölgenin gastronomi kimliği, farklı kültürlerde ve çeşitlilikte yemeklerin sunumuyla birlikte son zamanlarda turistler üzerinde önemli bir izlenim bırakıyor. İstanbul, Gaziantep, Çanakkale, Malatya, Afyon gibi birçok şehir, yemek kültürleri ve kimlikleriyle ön plana çıkıyor. Turizm faaliyetleri arasında etkinlik turizmi ve özellikle gastronomi ise ekonomiye olan katkısıyla ön planda. Ülkeye etkileri ile sınırlı kalmayan, bölgedeki vatandaşlar için de çeşitli olanaklar sunan bir turizm çeşidi. Peki, vatandaşların yüzünü güldüren etkinlik turizmi, Türkiye’de yaşanan son gelişmelerden ve Amerika’nın uyarısından etkilenecek mi?

Amerika’dan ‘Seyahat Etmeyin’ Uyarısı Neden Geldi? Etkileri Olacak mı?

Covid-19 pandemisinde ve Türkiye’de, aşı olan kişi sayısı artarak devam ediyor. Ancak vaka sayıları vatandaşların önlemleri az uyguladığını gösteriyor. Amerika’nın Türkiye’yi ‘seyahat etmeyin’ uyarısı ise sadece vaka oranlarıyla ilgili değil. Bunun ekonomik açıdan yaptırımları da söz konusu. Pandemi sürecinde duran ekonomi, yeni dönemde canlanma gösterirken, diğer ülkelerden baskılar var. Amerika’dan gelen açıklamada, özellikle terörizm olaylarının fazlalığı ve keyfi olarak gözaltına almaların Türkiye’de arttığını vurgulaması, bilinçli bir yaklaşım. Türkiye, ekonomik canlılığını turizm üzerinden kaybetmesi gereken bir yer olarak görülüyor. Ancak buna rağmen turizm faaliyetleri devam ediyor...

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.