Bank Asya'ya 61 milyon yatırana özgürlük , 1000 TL yatırana hapis

Bank Asya'ya 61 milyon yatırana özgürlük , 1000 TL yatırana hapis

Halk TV yazarı İsmail Saymaz, FETÖ ile ilişkili davalarda delil olarak kullanılan Bank Asya’da hesap bulundurma durumunun bilinmeyen yönlerini anlattı.

Saymaz, Bank Asya’daki para trafiğinin bazı kişiler için ceza sebebi bazı kişiler içinse önemsiz bir detay haline getirildiğini söyledi.
Bank Asya'ya 61 milyon yatırana özgürlük 1.000 TL yatırana hapis.

FETÖ davalarında uygulanan çifte standarta İzmir mahkemelerinde iki yeni örnek daha geldi. Fetullahçıların kontrol ettiği kapatılan Bank Asya’ya oğlunun okul taksitini yatıran öğretmen hapse girerken 61 milyon yatırana fabrikatör ceza ile kurtuldu. İzmir’de Bank Asya’ya 61 milyon yatırana yağ fabrikasının sahibine 1 yıl 8 ay hapis cezası verildi. Bu cezada hükmün açıklanması geriye bırakıldı. Böylece iş adamı cezaevine girmekten kurtuldu. Fakat oğlunun okul taksiti için Bank Asya’ya 1.000tl yatıran öğretmen 2 yıl 3 ay 15 gün hapse girdi. Cezası ertelenmeye öğretmen karar kesinleşince hapse girecek. İzmir’de bulunan Abalıoğlu Soya sanayi ve tekstil anonim şirketi sahibi Baha Abalıoğlu 8 ağustos 2016 FETÖ soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Aynı gün bırakılan Abalıoğlu’da FETÖ Üyeliğinden İzmir 2. ağır ceza mahkemesinde dava açıldı. İddianamede Abalıoğlu’nun örgüt içerisinde babalar grubu diye bilinen mütevelli heyetine dâhil olduğu ve Bank Asya’ya para yatırdığı belirtildi. Şirketin hesabından Bank Asya’daki hesaplara 9 Ocak 2014’ten 14 Şubat’a kadar 9 ayrı işlemde 7 milyon 67 bin dolar ile 1 milyon TL arasında havale edildi. Hesaplardaki para bugünkü kurla 61 milyon TL denk geliyor. İzmir 2. Ağır ceza mahkemesi geçen 6 Temmuz günü biten yargılamada Abalıoğlu’na FETÖ üyeliğinden ceza verdi. Ancak etkin pişmanlıktan yararlandığı için ceza 1 yıl 8 aya indirildi. Sabıkasının olmaması ve ileride suç işlemeyeceği konusunda mahkemede olumlu bir kanaat oluştuğu için hükmün açıklaması geriye bırakıldı.

Tutuksuz yargılanan Abalıoğlu bu kararla cezaevine girmekten kurtuldu. Bin TL yatıran öğretmen aynı İzmir’de Uşaklı öğretmenle Nesrin Laçinok’unun yargılandığı davada verilen karar ise isyan ettiriyor. Hakkındaki iddianamede Nesrin Laçinok’u Fatih Üniversitesi mezun olduğu örgüte ait Lütuf Dağ Koleji’nde çalıştığı oğlunu da aynı okulda okuttuğu ve 2015’te Bank Asyaya 1.000 TL yatırdığı belirlendi. Laçinok bin TL’nin oğlunun okul taksiti olduğu ifade etti. Uşak 2. Ağır Ceza Mahkemesi berata hükmetti. İzmir bölge adliye mahkemesi 2. Ceza dairesi ise yatırılan bin tl2nin örgüte bilerek ve isteyerek yardım kapsamına girdiğini kaydederek Laçinok’la ilgili beraat kararını kaldırdı. Laçinok’a 2 yıl 3 ay 15 gün hapis cezası verildi. Geçmişte bir süre tutuklu kalan Laçinok hakkında 2 yılda fazla olduğu için hükmün açıklamasının geriye bırakılması kararı uygulanmadı. Hapis cezasının paraya çevrilmesine gidilmedi. Ceza kesinleştiğinde yeniden cezaevine girecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.