Borsa T+1 Ne Demek?

Borsa T+1 Ne Demek?

Hisse senedi yatırımcıları, T+1 ve T+2 terimleri ile sıkça karşılaşmaktadır. Hisse senetlerinin takas işlemleri genellikle T harfi ile ifade edilir.

Yatırımcılar kazançlarını hisse senetlerini alış ve satış işlemleri sonrasında artırmakla birlikte söz konusu işlemlerde kullanılan teknik terminolojiye de hakim olması gerekmektedir. Borsa konusunda yeterli bilgiye sahip olmayanlar kişiler içinse hisse senedi piyasası bir kazanç kapısı olmayabilir. Ancak bilgili ve dikkatli bir şekilde yapılan hisse alış ve satış işlemleri ise uzun vadede yatırımcısına büyük kazançlar da sağlayabilir.

Borsada T+1 Ne Anlama Gelmektedir?

Hisse senedi piyasasında T+1 kavramı takas gününü ifade eder. Bu kapsamada hisse senedi almış yatırımcı, söz konusu hisse senedini T+1 gün sonra yatırım hesabından çekebilir. Dolayısıyla yatırımcı kazancını sadece 1 gün sonra çekilebilir.

Yatırımcının X şirketinden Y lot miktarında hisse senedi sahibi olduğunu ve hisselerini belirli bir tarihte sattığını varsayalım. Yatırımcı, bahsi geçen satış işlemi sonrası elde ettiği kazancı belirlenen tarihin bir gün sonrasında çekebilir.

Brüt takas işlemlerinde de T+1 terimi geçmektedir. Brüt takas olarak değerlendirilen bir hisse senedi, belirli bir lot miktarı karşılığında da alınabilmektedir. Kazanılan lotlar da T+1 süre içerisinde tekrar satışa çıkarılabilir. Böylece alış işlemi brüt takası olan hisse senedi, takas gününün bir gün sonrasında satılabilir.

Borsada T+2 Ne Anlama Gelmektedir?

Yatırımcıların merak ettiği bir diğer terim olan T+2 ise, hisse senedi alış ve satış işlemlerindeki süre periyodudur. Hisse senedinizin satış emrini verdiğiniz tarihte, kazancınızın hesabınıza düşmediğini fark edeceksiniz.

Örnek olarak 400 lot satış işlemi gerçekleştiğini varsayalım. Söz konusu işlem sonrası nakidiniz hemen yatırım hesabınıza düşmemekte ve öncelikle banka tarafından bloke edilmektedir. T+2 süre periyodu sonrası yani iki gün sonra hesabınıza yatırılacaktır.

Takas işlemlerinde ise farklı bir prosedür uygulanmaktadır. Hisse senetlerini takas yapmak isteyen yatırımcının T+2 periyodunda bekleme yapmasına gerek yoktur. Takas işlemleri hemen gerçekleştirilebilmektedir.

Borsada T+1 ve T+2 Kavramları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Başarılı bir hisse alım satım işlemi için yatırımcıların, hisse senedi piyasasında kullanılan terimleri bilmesi gerekmektedir. Bu sebeple borsada sıklıkla kullanılan aşağıdaki terimler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır:

Hisse senedi piyasasında T olarak geçen terim “Talimat” günüdür.

T+1 ve T+2 terimleri ise hisse senedi yatırımcılarının hesaplarında bulunan parayı ne zaman değerlendirebileceğini gösterir.

Hisse senedi işlemini T+1 veya T+2 olarak değerlendiren yatırımcı, hesabında blokeli olarak gördükleri meblağı, o süre boyunca nakit olarak çekemez. Ancak bahsi geçen meblağı yatırım işlemlerinde kullanabilir.

Özetle yatırımcılar hisse senedi satış işlemi sonrası bakiyelerinin hangi tarihte hesaba yatacağını incelemesi gerekir. Hisse senedi piyasasının hafta sonu çalışmadığını göz önünde bulundurursak, satış işleminizi Cuma günü ve T+2 periyodunda gerçekleştirmeniz durumunda ancak Salı günü yatırım işlemleri yapılabilecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.