Bulimia Nasıl Bir Hastalık

Bulimia Nasıl Bir Hastalık

Bazı insanlarda normalde olduğundan farklı olarak belirli olan bir zaman diliminde çoğu insanın yeme kapasitesinden daha fazla yiyeceği yeme durumu olmaktadır.

Bu yeme sırasında insanın yeme kontrolünün kaybolması söz konusu olmaktadır. Bu durum karşısında insanlar fazla kilo alımını önlemek için, kendini kusturmaya, dışkı yapmaya zorlamaktadır.

Bunun için idrar söktürücü ve benzeri gibi ilaçları kullanabilmektedirler. Bunların yanında kendini aç bırakma ya da gereğinden ağır egzersiz yapma gibi uygunsuz davranışlar sergilemektedirler. Başka bir deyiş ile yeme ve çıkarma bağımlılığıdır. Bilinen ne tipik özelliği ise sık sık gelen yemek yeme krizleridir. Bu krizler sonucunda kısa zaman içinde aşırı kalori alımında bulunmaktadırlar. Ayrıca bu açlık krizleri şiddetli olduğu için kontrol edecek durumda değildirler. Bu durumdan utandıkları için de genellikle yemek yeme krizlerini diğer insanlardan saklamayı tercih etmektedirler. Bu insanlar sürekli olarak vücut ağırlıklarıyla meşguldürler. Çoğunlukla normal kiloda olsalar bile şişmanlamaktan korkarlar.

Bulimia Hastalığı Nasıl Oluşur?

Psikiyatrik bir zayıflama hastalığıdır. Bulimia yani yeme bozukluğu genel olarak ergenlik döneminde ve erken erişkinlik döneminde ortaya çıkmaya daha eğilimlidir. Bu hastalığın seyri sırasında bireyler hem fiziksel hem de psikolojik olarak fazlasıyla zarar görmektedirler. Bulimia hastalığında birçok faktör ve şart bir arada etkili olmaktadır. Toplumsal faktörler de oldukça önemli bir yere sahiptir. Örneğin güzelliğin aşırı zayıflık ile olduğuna inanan bireyler bu konuda çevresindeki insanları etkilemektedir. Ayrıca toplumsal faktörler bireylerin biyolojik, kişisel ve geçmişiyle alakalı olan özellikleri ile bir arada etki etmektedir. Bu da hastalığın oluşumunu ve devamını tetiklemektedir. Bir yeme bozukluğunun başlangıç belirtileri:

-Yeme davranışlarından memnun olmama,

-Bireyin kilosundan ve beslenmesinden endişelenmesi,

-Bireyin vücuduyla ilgili endişe etmesi,

-Gizli ve aşırı yeme,

-Kusma,

-Yeme krizleridir.

Bulimia Nasıl Tedavi Edilir?

Bulimia hastalığının tedavisinde birçok yönteme başvurulabilmektedir. Bu yöntemlerden bazıları:

• Psikolojik danışmanlık içeren psikoterapi seansları olabilir,
• Doktorların vermiş olduğu psikiyatrik ilaçların kullanımı olabilir,
• Gıdalar ve beslenme hakkında bireyin bilinçlendirilmesi olabilir,
• Ciddi olan ve bireyin yaşamını tehdit eden semptomlar olması durumunda hastaneye yatırılması olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.