Ev kadınlarına emeklilik imkanı

Ev kadınlarına emeklilik imkanı

Emeklilik açısından Türkiye’de uygulamalar, 3 farklı şekilde emeklilik imkânı olarak biliniyor.

Ev kadınlarına yönelik emeklilik avantajı da emekli olmak isteyen kişilere sunulan önemli bir imkân. Son zamanlarda eksik primleri yatırarak emekli olmaya yönelim, ev kadınları için de en çok konuşulan konular arasında yerini aldı. Böylece, “Ev kadınları nasıl emekli olur?” sorusu da sık şekilde araştırılan gelişmeler arasında değerlendirildi. Son detaylar ise gerekli koşullarla birlikte merak edenlere aktarılıyor...

Emeklilik Hakkı Nasıl Elde Ediliyor?

Türkiye’de emekli olabilmek için 3 farklı şarttan birinin sağlanması gerekiyor. Emeklilik için gün sayan kişilerin öncelikle eksik primleri yatırmaya yöneldiği dikkat çeken konular arasında yerini aldı. Burada ise öncelikle işe giriş tarihine bağlı kalarak yıl, yaş ve prim koşulları tamamlandığında birey emekli olabiliyor. Çalışanların primleri işverenler tarafından karşılanıyor. Ancak kendi işini kuranların Bağ-Kur dâhilinde ödemeleri yaptığı, primleri yatırdığı biliniyor. Diğer yandan borçlanma yoluyla emekli olmak için de primlerin ödenmesi gerekiyor. Doğum ve askerlik gibi kapsamlara yönelik prim satın alınarak emeklilik süresi tamamlanabiliyor. Emekli olmada üçüncü yöntem ise, isteğe bağlı sigorta isteyenlerdir. Çalışma imkânını elde edemeyenler ya da kendi işlerini kuramayan kişiler için geçerli olan bu imkân, özellikle de ev kadınlarının çok sık şekilde tercih ettiği emeklilik hakkını elde etme yöntemidir.

Peki, bu yöntemle emekli olmak isteyen kadınlar hangi koşulları yerine getirmeli?

Ev Kadınlarının Emekli Olması İçin Gerekli Koşullar Neler?
Türk vatandaşlardan, 5510 sayılı Kanun’a bağlı olarak sigortalı çalışma durumlarını gerektirmeyen, 18 yaşını doldurmuş olan, Türkiye’de sosyal güvenlik kanunları gereğince herhangi bir malullük ya da yaşlılık aylığını almayan, sigortalı şekilde çalışmakla birlikte 1 ay içinde 30 günlük süreden daha az çalışan veya tam gün çalışmayan kişiler başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapacak kişilerin, ikametgâh adreslerinin bağlı olduğu il müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Kabul edilmeleriyle birlikte ise, 2021 yılının en düşük prim ücretiyle ayda 1144 TL ödeme yapmaları gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.