Evde Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğalgazın yaygınlaşmasıyla birlikte kombiler de hayatımızın bir parçası haline geldi.

Ancak kombilerin daha uzun süre kullanabilmesi için evde gerekli bakım yapılması gerekmektedir. Peki evde kombi bakımı nasıl yapılır? İşte evde kombi bakımı yapma yolları…

Kış aylarında evlerde en çok kullanılan cihazlardan biri olan kombiler yavaş yavaş bu aylara hazırlanıyor. Kışa hazırlık yapmanın en kolay yolu kombileri korumaktır. Kombi bakımının en iyi yolu her zaman yetkili bir servis tarafından desteklenmektir. Ancak bazı uygulamaları yetkilendirme servisini aramadan önce evde kendiniz yapabilirsiniz.
Bu yazımızda size kombi bakımı için evde yapabilecekleriniz hakkında bilgi vereceğiz. Kombinin genel bir muayenesi yapılırsa evde ısı kaynağı olarak kullanılan bu cihazın ısı eşanjörleri, pompalar, valfler, yanma odaları vb. temel bileşenlerden oluştuğu söylenebilir. Kombiler genellikle mutfak veya banyolarda kullanılır ve radyatörler yardımıyla evin ısınmasına ve sıcak su kullanımına katkı sağlar. Kombine kazan sistemi, sıcaklık regülasyonundan sonra petek içerisinde sıcak suyu dolaştırarak evin kısa sürede ısınmasını sağlar ve musluğun açılmasını algılayarak suyu istenilen ayara kadar ısıtır. Peki evde kombi bakımı nasıl yapılır? Kombi bakımı nasıl yapılmalıdır? Sizler için evde kombi bakımına dair tüm detayları yazdık.

Evde Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Özellikle büyük şehirlerde daha çok kullanılan kombiler düzenli bakım gerektirir. Kombinin kullanım ömrü uzar ve uzun yıllar sorunsuz kullanma avantajına sahip olursunuz. Bazı kazan bakım uygulamalarını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yetkili servis tarafından yapılan işlemlerden çok daha kolay olan bu uygulamalar sayesinde kombinizi kısa sürede de olsa kışa hazır hale getireceksiniz. Kombi bakımı ile ilgili yapabileceklerinizi aşağıda sıraladık;

Kombi bakımı için öncelikle ünite üzerindeki basınç seviye göstergesini kontrol etmelisiniz. Her cihazın farklı bir stres seviyesi vardır. Bu gösterge, karışımda ne kadar su olması gerektiğini gösterir. Üniversal kazandaki su, göstergedeki kırmızı alanı geçmeyecek şekilde tamamlanmalıdır. Düşük su basıncına sahip kazanlarda ateşleme sorunu başlar. Göstergeyi kontrol ettikten sonra yeterince su doldurarak bakıma başlayabilirsiniz. Bu işlem için kazanın alt kısmında bulunan küçük su vanasını açmanız gerekmektedir. Vanayı kontrollü bir şekilde açarak kırmızı seviyeyi geçmemeye çalışmalısınız. Tersine, kombinasyonda yüksek su basıncı görüyorsanız, bu noktada basıncı azaltmak için suyu boşaltmanız gerekir.

Radyatör, gerektiği kadar ısı sağlamak için sorunsuz çalışmalıdır. Radyatörlerin en büyük sorunu hava emmeleridir. Havalandırmalı bir radyatör asla yeterli ısıyı dağıtamaz. Radyatörün hava alıp almadığını elle anlayabilirsiniz. Havalandırmalı radyatörler genellikle yarı sıcak veya soğuk ve yarı sıcaktır. Radyatördeki havayı boşaltmak için yapmanız gereken çok basit. Aldığınız üniversal kombi ile birlikte küçük bir anahtar da alacaksınız. Bu anahtar radyatörün yanındaki valf içindir. Radyatörde birikmiş olan havayı gevşettiğiniz vanadan çıkarmak için bir anahtar kullanabilirsiniz. Bu işlem sırasında hava ile birlikte boşalacak suyu toplamak için küçük bir kap kullanabilirsiniz. Kabı valfin altına yerleştirirseniz, içinde su birikecektir. Anahtarınız yoksa veya kaybettiyseniz, aynısını düz uçlu bir tornavidayla da yapabilirsiniz. Evinizdeki tüm radyatörler için bunu tek tek yapmanız gerekecek.

Radyatördeki havalandırma nedeniyle hala istediğiniz sıcaklığı alamıyorsanız, ana vanadan suyu boşaltmanız yeterlidir. Bu vana genellikle banyolarda bulunur. Valf açıldığında radyatördeki tüm su boşaltılacaktır. Ayrıca vana boşalırken kazanı sulamalısınız. Temiz su çıkana kadar ana vanayı açık tutmalısınız. Bu işlem tamamlandıktan sonra radyatörün havasını kolayca çıkarabilirsiniz.

Kombi Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?

-Ekonomik açıdan zarar edebilirsiniz.
-Kombi yüksek verimle çalışmaz.
-Kombinin ömrü kısalır.
-Yaşanacak ani bozulmalar nedeniyle büyük maliyetler oluşabilir.
-Normalden daha fazla doğal gaz tüketilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.