Gönüllüler neden yangın sahasından çıkartılıyor?

Gönüllüler neden yangın sahasından çıkartılıyor?

CHP’li milletvekili Burak Erbay, Begümhan Aydoğan'ın sunduğu Gün Ortası programına katılarak Muğla’daki son durumu anlattı.

Tele1 sunucusu Begümhan Aydoğan’ın “Şimdi Muğla'da son durum ne acaba? Köyceğiz'de özellikle yangına ilişkin son bilgileri paylaşır mısınız bizimle?” Sorusu üstüne Erbay durumu anlatıyor;

Evet Köyceğiz'de şuanda ben Beyobası kavşağındayım.Sazak ve Otmanlar bölgesinde yangın devam ediyor. Gökçeova Göleti üzerinde de yangın devam ediyor.Ve burada gönüllere müdahale ettiler. Gönülleri sahadan çıkardılar.

Bu yüzden büyük bir problem yaşıyoruz. Bugüne kadar tüm gönüller kurumla koordineli şekilde yürütmeye çalışıldı. Ve bu sayede diğer yangınlar azaldı. Kaza mı ne olduysa burada böyle değişik bir takım müdahaleler başladı. Büyük destek sağlayıp gıda yardımından suya kadar ulaşması sağlanıyordu fakat yukarıdan müdahale gelince aç kaldık. E tabi giden bir daha gelmiyor. Gelmiyor da şikâyetler de almaya başladık.

Gerçekten olumsuz etkiledi bu karar. Diğer gönüller ise 17 senedir burada ve gönüllülere sahadan çıkarılması için gerekçe olarak ne sunuluyor? Çıkan kararı da gerekçe gösteriyor olabilir. Yani herhangi burada. Gerekçe söylenmiyor. Getirilen yardımları ve her konuda şikâyetler alıyoruz. İsmi vermeyim de birkaç kurumun gelen yardımlara el koydu. Bir takım müdahaleler olduğu gerçek. Sürekli sahada olan uzaklaştırma çabası içerisinde olunduğunu başka birtakım kurumların yani uzun sürede sahada görmedim. Orada böyle ekstra halde yürütülerek Sanki uzun süredir onlar sahadaymış gibi görüntüler vermeye çalışıldığı gibi değişik durumlar da yaşamaya başladık.

Yani Dediğim gibi yangın devam ediyor. Ama ben biraz işte bir diğer yangından kazançlı ve burada farklı bir algı yaratma çabasına girildiğini gördük. Görüyoruz. Hâlbuki 10 gündür canla çalışan başta halk gönüllüleri. Orman ekipleri ile koordine bir şekilde canla baş de yürütürken şimdi dediğim gibi başka bir boyut tabii.
Gönüllerin çıkarılmış olmasına rağmen gece geç saatte ve bugün 30 tane gönüllü arkadaşı, talebeyi dağların üst tarafına götürdük. Alan açma ve hortum taşımayla ilgili.

Dünkü yangın tamamen söndürülmüş değil. Gönüllülere bence hala ihtiyaç var. Soğutma çalışmalarına ihtiyaç var.
Ekiplere destek anlamında ihtiyaçlar Yani sağdan gönüller çıksın demek yerine onları koordinesinden büyük kalpleri var. Gençlerimiz var. Bu konuda eğitim almış arkadaşlar, bölge halkı da var. İlla sağ’dan çıksın demek yerine doğru isimler listelerde yer alsın Ve dönüşümlü bir şekilde bunu yapsınlar.

Soğutma çalışmaları tamamen bitmiş değil. Yani bu konuda hem uyarılarımız oldu. Dikkate almadılar.
Yani gözlerimizle gördük gerçekten kendi ekipleriyle gruplar oluşturup çorbalar yaparak onları götürdüler.

Şimdi bazı kurumlardan söz ediyorsunuz. Ama bu kurumlar kimlerdir Hangi kurumlardır?

Gönüller burada uzun zamandır var ama bazı kurumlar sanki burada yeni gelmemişte uzun zamandır buradaymış gibi pozlar verdiğini görüyoruz. İHH diye bir dernek var mesela onları gördüm ilk kez. Dizilmişler yan yana bir takım havuz medyasından kanallar canlı yayın ekibi getirmiş onların yangın alanına gidişini çekiyorlar vs. farklı şeyler görüyoruz. Emek vermişlerdir belki onlarda doğrudur ama sadece onlar varmış gibi tek sıra halinde canlı yayına verilmesi ilginç.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.