Ağrıları Gideren 10 Harika Uçucu Yağ!

Ağrıları Gideren 10 Harika Uçucu Yağ!

Ağrılar, günlük hayatta bizi en çok zorlayan ve kapasitemizi azaltan ciddi sağlık sorunlarından biri. Eğer uzun süredir geçmeyen kronik ağrılarınız varsa, doğanın mucizelerine inanmaya başlayabilirsiniz. İşte, ağrıları hafifleten 10 etkili uçucu yağ!

Ağrılar, günlük hayatta bizi en çok zorlayan ve kapasitemizi azaltan ciddi sağlık sorunlarından biri. Eğer uzun süredir geçmeyen kronik ağrılarınız varsa, doğanın mucizelerine inanmaya başlayabilirsiniz. İşte, ağrıları hafifleten 10 etkili uçucu yağ!

Esansiyel yağlar ya da uçucu yağlar, herkesin denemesi gereken muhteşem bir tedavi yöntemidir. Akut ve kronik ağrılar, kaslarda gerginlik, ameliyat sonrası iyileşme dönemi ve belli başlı ağrılı rahatsızlıklarda adeta birer şifadırlar. Uçucu yağlar son dönemde popüler olmaya başladı. Lavanta, portakal ve biberiye yağları şu an stres ve ağrılar üzerinde ciddi oranda kullanılıyor.

Acıyla yaşamak yaşam kalitenizi etkileyebilir, sizi daha az aktif hale getirebilir ve kişinin sosyal veya mutlu olma olasılığını azaltan psikolojik bir boyut kazanabilir. Bu, ister psikolojik ister fiziksel olsun, kronik ağrılarınız anksiyete ve depresyona neden olabilir.

Ağrı Giderici Yağlar

Ağrı için en etkileyici esansiyel yağlardan bazıları mercanköşk, sandal ağacı, rezene, gül, bergamot, lavanta, ardıç, keklik üzümü, kırmızı biber ve karanfil yağlarıdır. İşte, ağrıları hafifleten, önleyen ve tamamen ağrı kesen uçucu yağlar!

agrilar-icin-yaglar-1.jpg

Acı Biber Yağı

Bu uçucu yağ, kapsaisin ve diğer anti-inflamatuar bileşikler açısından zengindir. İltihap giderici özelliği sayesinde ağrıya karşı mücadele etmemizi sağlar. Acı biber yağı, artrit ağrısını, yaralanmalardan kaynaklanan akut ağrıyı ve ayrıca sinir ağrısını hafifletebilir.

Nasıl Kullanılır?

Sırt, dirsek, diz veya eller gibi ağrıyan bölgeye sürmeden önce badem yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla acı biber yağı ekleyebilirsiniz.

Bergamot Yağı

Sinir lifleri vücudun belirli bir bölümünde hasar gördüğünde, ağrı dayanılmaz olabilir ve birçok modern ağrı kesici rahatsızlığı tedavi edemez. Bununla birlikte, Bergamot yağı hasar gören ve kopan sinirlerin yarattığı ağrıları dindirir.

Nasıl Kullanılır?

Küvete ılık su ve 10 damla bergamot yağı ekleyip, içerisinde uzanarak 20-30 dakika bekleyebilirsiniz.

Karanfil Yağı

Geçmişte karanfil yağı, uyuşturma ve analjezik özelliklere sahip olduğu için cerrahi işlemler sırasında anestezik olarak kullanılırdı. Bu yağı, uzun süreli hastalık veya yaralanma sürecinin ardından belirtileri yatıştırmak ve akut ağrılarınızı gidermek için kullanabilirsiniz. Etkisini hızlı bir şekilde gösterir.

Nasıl Kullanılır?

Karanfil yağının birkaç damlasını bir taşıyıcı yağ ile karıştırıp ağrılı bölgeye topikal olarak uygulayabilir veya birkaç damlayı doğrudan diş ağrısı gibi bir yaranın üzerine uygulayabilirsiniz.

Sandal Ağacı Yağı

Spazm önleyici ve iltihap giderici özellikleriyle sandal ağacı yağı, akut ağrılar, iskelet ve kaslardaki kronik ağrılar için bire birdir.

Nasıl Kullanılır?

Her sabah bir bardak ılık suya 2-3 damla karıştırın ve için. Daha hafif fakat daha uzun süreli bir tedavi için bu yağın bir kısmını bir oda difüzörüne ekleyin ve gün boyu etkilerinden yararlanın.

Gül Yağı

Gül yağının, karın ağrısı ve krampları azaltmak için yatıştırıcı, analjezik ve anti-spazmodik özellikleri vardır. Ağrılı adet krampları yaşayan kadınlar ve gastrointestinal rahatsızlıkları olan kişiler için faydalıdır.

Nasıl Kullanılır?

Hoş aroması aynı anda hem canlandırıcı hem de yatıştırıcı olduğu için birçok kişi tütsüsünü yakmayı tercih ediyor. Yağı seyrelterek cildinize de uygulayabilirsiniz.

Rezene Yağı

Sinir ağrısı veya kronik iskelet/kas rahatsızlığı çeken kişiler için rezene yağı kullanmanın kaslardaki gerilimi azalttığı ve spazmları veya ağrıları önlediği kanıtlanmıştır. Fibromiyalji, artrit ve multipl skleroz hastaları için ağrı kesici gibi kullanılabilir.

Nasıl Kullanılır?

Birçok kişi bitki çayına birkaç damla rezene yağı eklemeyi veya ılık suyla karıştırarak içmeyi tercih eder. Bu yağın solunması yaygın değildir, ancak baş ve midede lokalize olan ağrılar için burnunuzdan soluyabilirsiniz.

Mercanköşk Yağı

Yatıştırıcı özellikleri ile bilinen mercanköşk yağı, mide, kaslar, eklemlerdeki gerginliği ve krampları ve sinir sistemindeki genel rahatsızlığı azaltmada mükemmeldir. Mide bağırsak, iskelet ve kalp damar sistemlerindeki ağrıları hafifletir.

Nasıl Kullanılır?

Mercanköşkün direkt cilde uygulanması daha yaygındır. Cilt kremine veya diğer yağlara karıştırıp ağrılı bölgeye sürebilirsiniz.

Ardıç Yağı

Bu uçucu yağ, özellikle gastrointestinal ve boşaltım sistemlerinin ağrılarını yatıştırma yeteneği ile ünlüdür. Hemoroid, nevralji ve artrit ağrısını tedavi edebilir.

Nasıl Kullanılır?

Bu yağı kullanmanın en kolay yolu, ılık bir banyoya 5-10 damla eklemek ve ardından 20-30 dakika küvette beklemektir.

Keklik Üzümü Yağı

Ağrıları hafifleten en etkili yağlar arasında sayılan keklik üzümü, binlerce yıldır kullanılmaktadır ve baş ağrısının giderilmesinden hasarlı sinirlerin ağrısına ve romatoid artrite kadar her konuda etkili bir çözümdür.

Nasıl Kullanılır?

5 damla yağı 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın ve doğrudan etkilenen bölgeye uygulayın.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, akut ve kronik ağrı için mükemmeldir ve ağrıyı hafiflettikten sonra yaraların iyileşme sürecini hızlandırabilir. Lavanta yağı vücudu rahatlatabilir, kaslardaki gerginliği giderebilir, mideyi rahatlatabilir ve baş ağrılarını ortadan kaldırabilir, bu da onu ağrı için çok yönlü esansiyel yağlardan biri haline getirir.

Nasıl Kullanılır?

Bu yağdan birkaç damla alıp diğer yağlarla karıştırarak ister tütsüsünü yakıp koklayabilir, isterseniz ağrıyan yerinize sürebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.