Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesinde hangi süt tüketilmeli?

Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesinde hangi süt tüketilmeli?

Süt, makro ve mikro besin ögeleriyle, bir insan vücudu için yeterli ve dengeli biçimde ihtiyaçları karşılayabilecek bütün özelliklere sahip tek gıda ürünüdür. Sağlıklı bir bünye için çocuklar, gençler ve yetişkinler her gün süt tüketmelidir.

Son zamanlarda Covid-19 pandemi etkisiyle birlikte, güçlü bağışıklık sisteminin önemi konuşuluyor. İnsanların maske ve mesafe önlemleri kadar, bağışıklığı güçlü tutmaları da gerekiyor. Süt de vücuda güçlü bir bağışıklık sistemi kazandıran ürünlerden biri. Bu etki, sadece proteinden, karbonhidrattan ya da süt yağından kaynaklı değil. Aynı zamanda vitamin ve mineral açısından da önemli bir besin kaynağı. Sütün yapısında 10’dan fazla mineral -yüksek oranda- bulunmakla birlikte, bağışıklık için D, E, B ve C vitamin oranları da yüksek. Bunun faydaları arasında bir örnek, saç dökülmesini önleme, deride meydana gelebilecek sorunları azaltma gibi birçok etkisiyle açıklanabilir. Bu özellikleriyle dikkatleri üzerine çeken vitamin gruplarını içeriyor. Özellikle D ve B vitaminleri ise çok önemli.

Ancak vitamin ve minerallerin oranları, süte uygulanan ısıl işlemler sırasında değerlerini kaybedebiliyor. Yağsız, yarım yağlı ya da yağlı süt oranlarında farklı değerlerde oluyor. Aynı zamanda pastörizasyon, UHT-sterilizasyon ve klasik sterilizasyon ısıl işlemlerinde de değerler değişiyor. Peki hangi süt, ne için tercih edilmelidir?

Marketten Süt Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

İnsanlar genelde kendi imkânları doğrultusunda yiyecek ve içeceklerini yapıyorlar. Fabrika ürünlerine ise güvenleri az. Genelde marketlerde ambalajlanmış sütlerin herhangi bir faydasının olmadığı yorumu karşımıza çıkıyor: “Bu sütün hiçbir faydası yok,” diyenlerin sayısı ise fazla. Oysa, süt kullanım ve tercihi açısından hatalar da yaygın bir şekilde dikkatleri üzerine çekiyor. Dışarıdan alınan çiğ sütlerle kendi sütlerini yapmaya çalışanlara ise ilk uyarı şudur: O süt, hangi koşullarla size ulaştı? Bu soruyu bir köşeye bırakırsak, marketten içilebilir süt ya da pasta ürünleri için tercih edilen süt çeşitlerini ayırmak gerekiyor. Aynı zamanda kaliteli ve öne çıkan markalara göre sütün içerisindeki vitamin ve mineral oranlarında değişim var.

En iyi markalardan tercihleri yapmanız kadar, eğer sütü, doğrudan içmek için tercih edecekseniz, yağlı ya da yağsız sütü kullanmanız gerekir. Özellikle de yağsız sütün yapısında vitamin ve mineral oranı da daha yüksek. Ayrıca diyet yapanlara da önemli bir avantajdır. Mide rahatsızlığı yaşayanlar için de daha hafif bir süt tercihidir. Yarım yağlı sütleri ve klasik sterilizasyon sütlerini ise genelde tatlı ürünleri için tercih etmeniz, özellikle de ekonomik açıdan daha iyi olabilir. Isıl işleme göre süt tercihi ise öncelikle pastörize sütleri en başa almayı, sonra ise UHT-süt tercihini yapmayı gerektiriyor. Kontrollü şekilde vitamin ya da mineral takibi yapılan bu sütlerde azalma oranları, UHT yağsız sütü aldığınız zaman daha iyi bir bağışıklık sağlar. Bilinçli tüketiciler bu konulara gerekli özeni göstermeye devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum