Bulaşık makinesinin neden eskisi kadar iyi yıkamaz?

Bulaşık makinesinin neden eskisi kadar iyi yıkamaz?

Makineniz dışarıdan hala yeni dursa da içerisi çokta sandığınız gibi olmayabilir.

Bulaşık makinesinin iyi yıkaması için yeni olması değil temiz olması gerekir. Peki, bu nasıl sağlanır? İşte bulaşık makinesinin iyi yıkaması için püf noktalar…
Bulaşık makinesinin eskisi kadar iyi temizlememesinin ana nedenlerinden biri kirli olmasıdır. Çoğu kişinin farkında bile olmadığı bulaşık makinesi filtresi maalesef ki makinenin performansını direkt olarak etkiler. Bu yüzden makinenizin içini özellikle filtreyi düzenli olarak temizlemeniz gerektiğini unutmamalı ve filtreyi kontrol etmelisiniz. Filtre kirlenirse, temizleyin ve tekrar yerine takın.
Yıkadığınız mutfak gereçleri ve makinelerde zaman zaman kireç kalıntıları görebilirsiniz. Özellikle suyun sert ve kireçli olduğu bir bölgede yaşıyorsanız bu sorunu sık sık yaşayabilirsiniz. Bulaşık makinesinin iyi yıkaması için kireç çözücü kullanmayı unutmamalısınız. Kireç çözme veya kireç önleme adı altında piyasada bulunan bulaşık makinelerine birçok alternatif bulabileceğinizi unutmayın.
Bir bulaşık makinesinin tamamen temizlenmeden çıkmasının en yaygın nedenlerinden biri tıkalı bir su pervanesidir. Bu nedenle sık sık üst ve altta bulunan pervanelerin deliklerini bir iğne yardımıyla kontrol edin. İğnenin rahatlıkla girdiği deliklerde soru yok demektir. Yemek artıkları veya yağ ile tıkanmışsa pervaneleri nazikçe söküp süngerle dikkatlice temizleyebilirsiniz.
Bulaşık makinenize güvendiğiniz için mutfak eşyalarınızı hiç temizlemeden makineye atmanız uzun vadede geri dönülemez bir hatadır. Üzerinde yemek artıkları olan tava, tencere, tabak gibi eşyalar hem makineden tam olarak yıkanmadan çıkabilir hem de bu yemek artıkları makinenin fıskiyelerini, filtrelerini tıkayabilir.
Tek seferde makinenin alabileceğinden daha fazla bulaşık doldurmak karlı gibi gözükse de kısa sürede yeni bir bulaşık makinesi almanıza veya mutfak eşyalarınızın gerçek anlamda yıkanmamasına sebep olabilir. Çok üst üste eşya koymamaya ve koyduklarınızın birbirinin üstünü örtmediğine emin olun.
Bulaşık makinelerinde en sık rastlanan sorunlardan biri olan kireçle başa çıkmak için düzenli olarak bulaşık makinesi tuzu ve parlatıcı kullanmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bu özel tuz ve parlatıcı suyun sertliğini ve sudaki kireç oranını düşürmeye yardımcı olduğu için kireç problemlerinizi en aza indirmiş olursunuz. "Ne sıklıkla yapmalıyım" derseniz, bulaşık makinesi tuz veya parlatıcı bittiğinde sizi uyaracaktır, bu uyarıları takip edin ve makinenin sizi uyarmasını beklemeden tuz ve parlatıcı ekleyin.
Bulaşık makinesini bozmasa da çıkan bulaşıkları bozan en yaygın hata da bulaşıkları yıkanır yıkanmaz makineden çıkartmaktır. Çünkü yıkama işlemi bitse de makine henüz buhar doludur. Ve makineyi bu esnada açarsanız hem mutfak eşyalarınızda koku hem de iz kalacaktır. Bu yüzden makine yıkama işlemini bitirdikten bir süre sonra kapağını açın.
Bulaşık makinenizin filtrelerini, pervanelerini ve hatta içini tamamen kontrol etmeniz gerekir. Vaktiniz olduğunda, çıkarılabilir tüm parçalarını düzenli ve dikkatli bir şekilde çıkarmalı, deterjan veya sabunlu süngerle temizlemeli ve aynı şekilde geri koymalısınız. Zaman içerisinde kullanılan deterjan, su veya yemek artıkları sebebiyle bu parçalarda tıkanma veya kirlenme yaşanabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.