Buzluktan Çıkan Et Nasıl Çözülür? Buzluktan Çıkan Et Nasıl Pişirilir?

Buzluktan Çıkan Et Nasıl Çözülür? Buzluktan Çıkan Et Nasıl Pişirilir?

Etler tek başına tüketilirken veya yemeklere konulduğunda ilk gün sahip olduğu tazeliğini koruması amacıyla buzluğa konulmaktadır.

Kolay ve pratik bir yöntem olarak bilinen bu yöntem acil ihtiyaçlarımız olduğunda hayat kurtarıcı olabilmektedir. Peki, buzluktan çıkan et nasıl çözülür? Buzluktan çıkan et nasıl pişirilir? Buzluktaki et ne kadar dayanır? İşte merak edilenler…

Etler gerek kurban bayramında gerek de evde artanların depolanması için dondurucularda saklanmaktadır. Böylece yemekler için kullanılacak etler ilk gündeki gibi taze ve lezzetli olacaktır. Fakat burada buzluktan çıkan et nasıl çözülür ve donmuş et nasıl pişirilir gibi sorular devreye girer. Dondurucudan çıkarılan et ilk andan itibaren hızlıca bakteri üretmeye başlar. Bu sebeple bu konuda oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Buzlukta Et Nasıl Saklanır?
Et çeşitlerine göre saklama yöntemleri değişmektedir. Bonfile tarzı bir et buzluğa atılacaksa dövülerek poşete koyulması tavsiye edilmektedir. Kıyma ise hafifçe düzlenip kilitli poşetlere koyulabilir. Buzlukta pişmiş et nasıl saklanır sorusu için ise tavsiye edilen yöntem kavurma yapılarak etin yağı ile birlikte buzluğa konulmasıdır. Böylece bozulmaması sağlanacaktır.

Buzluktan Çıkan Et Nasıl Çözülür?
Eti oldukça taze ve lezzetli bir şekilde kullanmak için 4 derecede saklanması tavsiye edilmektedir. Misafir geldiğinde veya hızlıca bir yemek hazırlanmak istendiğinde buzlukta bulunan et oldukça işimize yaramaktadır. Buzluktan çıkan et hızlı çözme yöntemleri için genellikle akla gelen ilk yöntem sıcak suda bekletmek olmaktadır. Fakat bu oldukça yanlış bir yöntemdir.

Bu yöntem sonucunda etin dış kısmı hızlıca pişer ve içi çiğ kalarak bakteri üremesine sebep olur. Buzluktan çıkan et nasıl pişirilir sorusu için verilecek en doğru cevap ılık suyla olacaktır. Metal ve derin bir tencere alarak içine ılık suyu doldurmamız gerekmektedir.
Eti bir tepsinin üzerine koyarak üstüne de ılık su dolu tencereyi koymamız gerekmektedir. Bu duyduklarına şaşırsanız da bu yöntem oldukça faydalı olacaktır. Çünkü su dolu tencere ete baskı yaparak onun kolayca çözülmesini sağlamaktadır. İkincisi ile tencere metal olduğu için ısıyı kolayca iletmektedir.

Buzlukta Et Ne Kadar Dayanır?
Buzlukta et saklamak çoğu kişinin tercih ettiği bir yöntemdir. Eğer dondurucuda bir bozulma veya ısı değişimi meydana gelmezse etinizin raf ömrü oldukça uzayacaktır. Buzlukta et ne kadar dayanır sorusunun cevabı yaklaşık olarak 12 aydır. Bu sebeple ilk günkü gibi taze bir ete sahip olmak bir sene boyunca mümkün hale gelmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.