Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır kurutma makinesi temizliği makinenin uzun ömürlü olması için oldukça önemlidir.

Düzenli bakım yapılmadığında çamaşır kurutma makineleri de her teknolojik alette olduğu gibi arızalar meydana gelebilir. Peki Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir? İşte çamaşır kurutma makinesi temizlemenin püf noktaları…

Diğer tüm beyaz eşyalar gibi kurutma makinemizin de ilk günkü performansında çalışmaya devam etmesini istiyorsak düzenli bakım ve temizliğine dikkat etmemiz gerekiyor. Düzenli bakım, kurutma makinenizin ve giysilerinizin ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır. Peki çamaşır kurutma makinesi nasıl temizlenir? Marka ve model bazında ufak farklılıklar olsa da çamaşır kurutma makinesi temizliğinin temel adımlarını sizler için bir araya getirdik. İşte çamaşır kurutma makinesi temizlemenin yolları…

Çamaşır Kurutma Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır kurutma makinesinin temizliği her ne kadar zor gibi görünse de aslında birkaç adımdan oluşur. Sizler için hazırladığımız bu adımları takip ederek çamaşır makinesi temizliğini sağlayabilirsiniz.

Adım 1: Hav Filtresi

Hav filtresi, kurutma işlemi sırasında açığa çıkan saç, hav, yün ve pamuk gibi maddeleri hapseden makine kapağında bulunan bir filtredir. Bu filtrelerin her kurutmadan sonra temizlenmesi çok önemlidir. Tıkanmış filtreler; artan enerji tüketimi, uzamış kurutma süreleri veya hatta makinenin gereğinden fazla ısınması yangın gibi sorunlara yol açabilir. Tüy filtresini birkaç kolay adımda temizleyebilirsiniz.

-Hav filtresini kullanma talimatına bakarak yerinden çıkarın.
-Filtre boşluğunda bulunan hav kalıntılarını nemli bez yardımıyla temizleyin.
-Eğer büyük kalıntılar varsa bunları elinizle almaya özen gösterin.
-Filtreyi temizleyip kuruttuktan sonra yeniden yerine yerleştirin.

Adım 2: Yoğuşma Kabı

Kurutma işleminden sonra cihazda yoğuşma suyu oluştuğundan burada biriken su direkt yoğuşma suyu tankına gider. Kurutucu, atık su giderine bir gider ile bağlandığında, su doğrudan üniteden tahliye edilebilir ve bu işleme gerek kalmaz. Makinenin kurulumu sırasında bu işlem yapılmadıysa, her kurutma işleminden sonra yoğuşma tankı kontrol edilmeli ve içindeki su boşaltılmalıdır.


Adım 3: Tambur

Kurutma işleminden çıkan toz, pamuk, yün vb. tamburda birikebilir ve tamburdaki delikleri tıkayabilir. Bunu önlemek için özel temizlik malzemeleri kullanmanıza gerek yoktur. Silindirin içini sirke veya sabunlu su karışımı ve temiz bir bez yardımıyla temizlemek yeterlidir.

Adım 4: Ana Ünite

Bir hav filtresi kadar sık ​​olmamakla birlikte, makinenin ne sıklıkta kullanıldığına bağlı olarak ana ünite düzenli aralıklarla temizlenmelidir. Bu ünite genellikle makinenin ön tarafında zemine yakın bir yerde bulunur. Bazı makinelerde filtrenin ne zaman temizleneceğine dair uyarı sensörleri bulunurken, uyarıdan önce filtrenin temizlenmesi herhangi bir zarara neden olmaz. Bu filtre, tıkandığında makinenin performansını kesinlikle etkileyerek verimliliği azaltacak olan hav filtresinden sızan daha küçük kalıntıları tutmaktan sorumludur.

Marka ve modele bağlı olarak filtre konumu ve temizleme yöntemi değişebilir. Yoğuşmalı kurutucularda bu filtreye "kondenser" de denir. Temizlemeden önce makinenin soğuması için birkaç dakika beklemelisiniz. Tüy filtresinde olduğu gibi, kondansatörü çıkarmak için talimatlarımı takip edebilir, ılık suyla durulayabilir ve değiştirmeden önce kurumasını sağlayabilirsiniz. Filtre boşluğunda toz veya kir varsa elektrikli süpürge ve nemli bir bezle temizlenmelidir.

Ana üniteyi ve filtresini temizlemeden önce, kurutma makinenizin kullanım kılavuzunu okumanızı ve buradaki temizlik ve bakım talimatlarını uygulamanızı öneririz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.