Camdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir? Camdan Gelen Soğuk Hava Nasıl Kesilir?

Camdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir? Camdan Gelen Soğuk Hava Nasıl Kesilir?

Kış aylarının klasik çilesi camdan gelen soğuk havadır. Kaloriferleri ne kadar açarsanız açın camdan gelen soğuk hava engellenmedikçe evinizi ısıtamazsınız.

Peki camdan gelen soğuk hava nasıl engellenir? İşte cevabı…

Havaların giderek soğumasıyla beraber çoğu kişinin merak ettiği camdan gelen soğuk nasıl kesilir sorusu için bazı yöntemler bulunmaktadır. Camdan gelen soğuk hava nedeni ile evde sağlanan ısının çoğu kaybolarak bizleri zarara uğratmaktadır. Peki, Camdan gelen soğuk nasıl engellenir? Camdan gelen soğuk hava nasıl kesilir? Camdan gelen soğuğu kesmek mümkün müdür? İşte detaylar…

Kış ayları yaklaşırken çoğu insan evlerindeki camdan gelen soğuktan şikâyetçi olmaktadır. Ev gayet iyi bir şekilde ısınırken camdan gelen soğuk hava ile ortamda ısı kaybı yaşanmakta ve kullanılan enerji boşa gitmektedir. Yazının devamını takip ederek camdan gelen soğuk hava nasıl kesilir ve pencereden neden soğuk gelir detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu sayede ortamınızı daha sıcak tutabilir ısıyı çok verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Camdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Camdan gelen soğuk için ilk olarak tercih edilen yöntem camın önünde konulan soğuk önleyicidir. Süngerli bir yapıda bulunan bu madde her yerde kolaylıkla bulunabilir. Evlerin çoğunda bu problem meydana gelmesiyle çoğu kişi bu öneriyi uygulamaktadır. Camdan gelen soğuk hava dalgasını gidermek için bir diğer seçenek ise cam ayarlarının iyice yapılmasıdır. Pencere tamiri yapılırken fitil ve contaların ne durumda olduğu da oldukça önemlidir. Pencereden neden soğuk hava gelir sorusunun cevabını bilmek bu durumu engelleyebilmemiz açısından faydalı olacaktır.

Pencereden Neden Soğuk Gelir?

Pencereden neden soğuk gelir sorusundan önce pencerenin bölümlerini öğrenilmelidir. Pencereyi açarken hareket eden bölüme kanat, diğer hareket etmeyen bölüme ise kasa demekteyiz. Kasanın ve kanat denilen bölümün pencere kapatıldığında birleştiği noktaya ise fitil denilmektedir. Pencereden neden soğuk gelir konusuna değinirsek pencere hava alıyor, kenarlarında mermer kullanılıyorsa, pencere çerçevesi yalıtımsız veya oldukça iyi yalıtmıyorsa ve son olarak camda da bir yalıtım bulunmuyorsa meydana gelebilmektedir. Maddeler halinde sıralayacak olursak pencereden neden soğuk gelir;

-Kasa ve Kanat Arasındaki Hava Akışı: Pencerenin alüminyum ya da pvc ise kasada bir fitil olacaktır. Bu fitilin zarar görüp görmediği kontrol edilmeli ve hava geçişi var mı yok mu bakılmalıdır. Eğer elinizi yaklaştırdığınızda bir hava akışı hissediyorsanız marketlerden bulabileceğiniz yapışkanlı ve süngerli fitiller işinize oldukça yarayacaktır.

-Mermer Kullanımı: Pencerenin altında mermer kullanılıyorsa pencereden neden soğuk gelir sorusunun cevabı bu da olabilir. Eğer mermer soğuksa bu bir şeylerin yanlış olduğunu gösterir. Normalde pencere altına konulan mermerin 2 parça halinde iç ve dış ayrı olarak kullanılması gerekmektedir.

-Çerçeve Yalıtımı: Pencerenin fitilinde ya da mermerinde bir sorun yoksa pencerenin çerçevesine bakılması gereklidir. Yüzey eğer pvc ise çok fazla soğuk olmaz fakat alüminyum ise ve çerçeve buz gibiyse bu çerçevenizde yalıtım olmadığı anlamına gelir.

- Cam Yalıtımı: Bütün kontrolleri yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa camınız soğuk mu diye bakmalısınız. Eğer soğuksa cam yalıtımınız kalitesiz olmaktadır. Isıcam taktırarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Pencere yukarıda belirtilen durumlar dışında bazen farklı sebeplerden de meydana gelebilmektedir. Yanlış montaj hataları bu sebeplerin en başında gelmektedir. Cam takozlarının eksik yapılması kilit ayarlarının yaz ayarında kalmış olması gibi nedenler pencereden soğuk gelmesine neden olmaktadır. Contaların uyumsuzluğu, Kilit karşılıklarının profile uymaması imalat hataları gibi birçok hata da pencereden neden soğuk hava gelir sorusuna cevap verir niteliktedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.