Çikolatayı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyiz?

Çikolatayı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyiz?

İnsanların bazı ürünler hakkında eksik bilgiye sahip olması, ürünü tercih etmelerini de önlüyor.

Bu ürünlerden biri ise çikolata. Sağlık açısından zararlı olduğunu düşünenler var. Oysa çikolata tercihinde doğru bir seçim, sağlığınızı da korumaya yardımcı olur. Ayrıca bunun tarihsel süreçte örnekleri fazla. Eski dönemlerde çikolatanın ilaç olarak kullanıldığı, kaplarda hazırlanarak insanlara bazı hastalıklar için önerildiği biliniyor. Sosyal gücü gösteren sembol olarak çikolata, tarihi süreçte yerini yine alıyor. Ayrıca kakao ağacı, Yunanlılar tarafından ‘Tanrıların yiyeceği’ ismiyle anılmıştır. Bu gibi konulara ek olarak en önemli unsur, doğru çikolata tercihinin yapılması. Peki, marketlerden çikolata alırken nelere dikkat edilmeli? En doğru ve güncel bilgiler, https://medyaguncel.com tarafından sizler için hazırlandı. İşte detaylar...

Çikolata Nedir? Raflardan Hangi Çikolata Tercih Edilmelidir?

Türk Standartları, çikolatanın içindeki malzemeleri sınıflandırır: Buna göre şeker, kakao yağı, kakao kütlesi ya/ya da toz kakao, süt ya/ya da süt tozu ve çeşni maddeleri vardır. Ayrıca izin verilen katkı maddeleri, istenilen kalitede çikolata üretmek için eklenebilir. Çikolatanın yüksek besleyici değeri, doğru tercih edildiğinde, sağlık açısından da olumlu bir etki gösterir. Bu nedenle raflarda yer alan çikolataları incelerken birçok detay var. Ancak tercih edilen çikolatada, özellikle dikkat edilmesi gereken faktör, kakao oranıdır. Diğer yandan bazı firmaların üretim sırasında palm yağı kullandığı biliniyor. Kaliteli çikolata yemek isteyenler, kakao yağı oranı yüksek olan çikolatayı tercih etmelidir.

Raflarda yer alan çikolatalardan en bilinenleri 3 ayrı şekilde gruplandırılır: Bitter çikolata, beyaz çikolata ve sütlü çikolata. Bu çikolataları birbirinden farklı kılan ise kompozisyonlarıdır. Örneğin kakao kuru madde oranı en çok bitter çikolatada vardır. Bu oran Türk Gıda Kodeksi’ne göre en az %35 olmalıdır. Ayrıca bitter çikolata üretiminde, şeker ya hiç eklenmez ya da çok az eklenir. Beyaz çikolatada kakao kuru maddesi yoktur. Sadece kakao yağı (en az %20 olmalı), şeker ve vanilya bulunur. Sütlü çikolatanın kakao kuru maddesi, en az %25 olmalıdır. Bu nedenle çikolata alırken dikkat edeceğiniz bu oranlar, çikolata yemek yerine, çikolata bazlı ürün yemenizi önler. Bu nedenle raflardan çikolata seçerken kakao oranını ve kullanılan yağ bileşimini incelemeye özen gösterin.

Markaların çikolata tatları birbirinden farklıdır. Bu durum ise çikolata üretim kalitesinin sonucudur. Çikolatanın kalitesi, üretim sırasındaki konçlama ve temperleme işlemlerindeki başarıyla ilgilidir. Sağlık açısından ise özellikle kardiyovasküler hastalıkları önlemek için bitter çikolatanın yenilmesi önerilir. Diğer yandan çikolataların tamamı, kan basıncını, glikoz düzeyini ve insülin direncini dengeleme gibi olumlu etkilere sahiptir. Azot ve lif içeriği ile birlikte ise zihnin verimli çalışmasına yardımcı olur. Kolesterolü dengeler. Dolayısıyla sütlü ve beyaz çikolata da aynı şekilde tüketicilere önerilir. Peki, çikolata nasıl saklanmalıdır?

Çikolatayı Hangi Koşullarda Muhafaza Etmeliyiz?

Çikolata ürün kalitesinde ilk kriter, üretim aşamasıdır. Kaliteli bir ürün özellikle konçlama işlemindeki başarı ile ölçülür. Üretimden sonra çikolatanın depolama koşulları, kaliteyi etkileyen diğer unsurdur. Kötü depolama koşulları, yüzeyde yağ oluşmasına neden olur. Ayrıca yine şekerden kaynaklı olarak kristalleşme de, çok soğuk ortamda bekletildiğinde görülen diğer bir sorundur. Diğer yandan yüksek sıcaklıklar, kakao yağının erimesine ve yüzeyine çıkmasına neden olur. Sıcaklık değişimlerinin sonucunda, çikolata yüzeyinde beyazlıklar oluşur. Bu tür çikolatalarda pürüzsüzlük, parlaklık, ağızda erime, ağızda bıraktığı son tat gibi duyusal faktörler, olumlu değerlendirilmez. Dolayısıyla bu durum, çikolatanın tadının bozulduğunu gösterir. Çikolatayı aldıktan sonra, nemli olmayan bir ortamda, 16-20 derecelerde saklamanızla birlikte ise bu sorunları yaşamazsınız. Bu koşullarda muhafaza etmeyi unutmayın!

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum