Çinko Faydaları Nelerdir? Çinko İçeren Besinler Hangileridir?

Çinko Faydaları Nelerdir? Çinko İçeren Besinler Hangileridir?

En önemli minerallerden olan çinko hangi gıdalarda bulunur? Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir? Çinkonun faydaları, kullanım dozu ve yan etkileri nelerdir?

En önemli minerallerden olan çinko hangi gıdalarda bulunur? Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir? Çinkonun faydaları, kullanım dozu ve yan etkileri nelerdir?

Çinkonun sağlığa faydaları arasında bağışıklığı ve metabolizmayı güçlendirmesi ilk sırada gelir. Çocuklarda ve yetişkinlerde mutlaka günlük uygun miktarda tüketilmesi gereken bir mineraldir. Çocuklarda yaraların iyileşmesine, soğuk algınlığının tedavisine ve ishalin şiddetinin azaltılmasına yardımcı olur. Çinko ayrıca maküler dejenerasyon ve artrit gibi yaşa bağlı sağlık durumlarını geciktirmede çok önemli bir besin maddesidir.

Çinko Nedir?

Çinko, vücudunuzun eser miktarda ihtiyaç duyduğu temel bir mineraldir. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve protein sentezi için önemlidir. Çinko, vücudun büyümesi ve gelişmesi için de önemlidir. Çinko eksikliği, çocuklarda ishal, büyüme geriliği ve yaraların yavaş iyileşmesi gibi birçok duruma neden olabilir.

İnsan vücudu çinko üretemez ve fazla miktarda depolayamaz, bu da onu günlük beslenmenin önemli bir parçası yapar.

cinko-faydalari-1.jpg

Çinko, protein sentezinde, hücreler arası alışverişte, görme yeteneğinde, bağışıklık sisteminde, tat ve koku alma duyuları işlevlerinde hayati rol oynar.

Çinko Eksikliği Belirtileri

Çinko eksikliği, büyüme geriliği, düşük tansiyon, iştahsızlık, zayıf bağışıklık ve ishal gibi birçok semptomla ilişkilidir. Bu durumlardan biri sizde varsa yeteri kadar çinko almıyorsunuz demektir. Tat ve koku kaybı, kemik kaybı, ciltte solukluk, yorgunluk, cinsel sorunlar, depresyon, kalp hastalıkları, diyabet, Alzheimer gibi rahatsızlıklar çinko eksikliğinin belirtileridir.

Çinko İçeren Besinler

Çinkonun en önemli besin kaynağı kırmızı et ve kümes hayvanlarıdır. İstiridye, fasulye, fındık, kepekli tahıllar, süt ürünleri, kahvaltılık gevrekler ve ıstakoz ve yengeç gibi deniz ürünlerinde de çinko bulunur. Hayvansal kaynaklı gıdaların çoğu yüksek düzeyde çinko içerir. Vegan ve vejetaryenler çinko takviyesi olarak tablet veya kapsül hapları kullanabilir.

Yetişkinlerde günlük kullanım dozu erkeklerde 11 mg, kadınlarda 8 mg'dır.

Çinko Faydaları

  • Cilt sağlığını iyileştirir.
  • Cinsel performansı artırır.
  • İltihap giderir.
  • İleri yaşa bağlı sağlık sorunlarını önler veya erteler.
  • Bağışıklığı güçlendirir. Mevsimsel hastalıklardan korur.
  • İshali önler ve tedavi eder.
  • Yaraların iyileşmesini sağlar.
  • Zihin sağlığını geliştirir.
  • Görme bozuklukları, tat ve koku alma sorunları için faydalıdır.

Çinko Zararları

Önerilen veya tolere edilebilir sınırdan daha fazla çinko tüketmenin bazı akut yan etkileri olabilir.

mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, karın krampları, ishal, bakır eksikliği, kol ve bacaklarda güçsüzlük ve baş ağrısı görülebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.