Karnabahar Nasıl Temizlenir? Karnabahar Nasıl Kesilir?

Karnabahar Nasıl Temizlenir? Karnabahar Nasıl Kesilir?

Karnabahar sonbahar ve özellikle kışın en sağlık içeren, en lezzetli, besinlerden biridir.

Karnabaharı kızartarak, haşlayarak ve birçok yöntemle sofralarımıza getirebiliriz. Peki, bu aşamada karnabahar nasıl temizlenir? Karnabahar nasıl kesilir? Karnabahar Haşlanır? Gibi soruların püf noktalarını bilmek bizlerin lezzetli karnabahar pişirmesinde katkılı olacaktır.

Karnabahar nasıl kesilir, nasıl temizlenir gibi sorulardan önce karnabaharı tanımak faydalı olacaktır. Karnabahar çiçekleri etli ve tanecikli bir görünüşte olan, yaprakları lahana yaprağına benzeyen, sebze olarak kullanılan bir bitkidir. Oldukça sağlıklı olduğu söylenen karnabahar bitkisi hemen hemen herkesin evinde severek tüketilmektedir. Karnabahar vatanı Doğu Akdeniz bölgesi olan 2 yıllık otsu bir besindir. Yaprakları koyu yeşil, çiçekleri beyaz veya sarı olmaktadır. Kış sebzelerindendir ve lahanaya benzemektedir. Karnabahar lahananın çiçek saplarının küçülüp kalınlaşmasıyla lahanadan ortaya çıkmıştır. Yenilebilen kısmı ise açmamış çiçek halidir. Ülkemizde karnabaharın tüketilen 3 çeşidi vardır; güzlük turfanda karnabahar, kışlık karnabahar ve mart karnabahar. Karnabahar sağlık açısından da faydalı bir besindir yoğun fosfor ve vitamin içerir.

KARNABAHAR NASIL TEMİZLENİR?
Öncelikle karnabaharı yapraklarından temizleyiniz. Elinizle koparamadığınız yaprakları, bıçakla kesebilirsiniz. Karnabahar nasıl temizlenir için en iyi cevap dıştan içe doğru küçülen ve daralan koruyucu yaprakları iyice ayıklamak olacaktır. Karnabaharı su ile yıkayabilirsiniz ve üzerindeki tozu, toprağı temizlemek için sirkeli suyun altında bir kaç dakika bekletiniz. Yapraklar iyice temiz olduğunda, parçalara bölünüz. Fakat bazen istenilmeyen şekilde parçalara ayrılan ve dağılan karnabahar nasıl kesilir sorusunun önemini vurgulamaktadır.

İşte bu dağılmayı önlemek için karnabahar nasıl ayıklanır, temizlenir, kesilir sorularının cevaplarını öğrenmemiz gerekmektedir.

Karnabahar Nasıl Kesilir?
Karnabahar Nasıl kesilir? Karnabaharı her ne kadar artık pazarlarda, marketlerde ayıklanmış olarak da satın alma şansınız olsa da evde kesmek zorunda da kalabilirsiniz. Zira tek bir seferde koca karnabaharı pişirmek zordur fakat karnabaharı keserken parçalamakta yüksek bir olasılıktır. Karnabaharı parçalamadan kestikten sonra karnabahar nasıl ayıklanır sorusu için karnabaharın çiçek şeklini kaybetmemek için önce kökünden onu çekmemiz ve ardından çiçek kısımlarını özenle ayıklamamız gerekmektedir. İlk olarak karnabaharı ters çevirin. Ardından karnabaharın köklerini keserek ayıklayın. Çıkan karnabahar yapraklarını atmak yerine farklı alanlarda değerlendirebilirsiniz.
Karnabaharınızın ortasında çukur şeklinde bir bölge oluşacak ve böylece çiçekleri tek tek ayıklama kısmına geçebiliriz. Köke bağlı çiçekler artık serbest olduğu için artık kolayca çıkacaktır. Ancak elinizle çekip çıkarmak onların formunun bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden her çiçek dalının dibine kesik atın ve bu şekilde diğerlerinden kolayca sıyırın.

Karnabahar Haşlama Nasıl Yapılır?
Karnabahar haşlama yaparken önce karnabaharı bol suda temizleyin ardından da üzeri suyla kaplayacak kadar tencereye koyun. Orta ateşte 10 dakika kaynatmanız ortalama bir karnabahar için yeterli olacaktır. Eğer karnabaharı düdüklü tencerede yapacaksanız bu süre 5 dakika olabilir. Çünkü düdüklü tencere çok daha kolay bir şekilde pişirmektedir. Eğer çok fazla kaynatılırsa karnabahar haşlama yapışıp dağılarak istenmeyen bir görüntüye neden olacaktır. Fakat verilen sürede olması için karnabaharı iri doğramanız gerekir. Karnabaharı haşlayacağınız suya birkaç damla limon eklerseniz kötü kokunun önüne geçmiş olursunuz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.