Kokarca Böceği Nasıl Yok Edilir? Kokarca Böceği  Isırır Mı?

Kokarca Böceği Nasıl Yok Edilir? Kokarca Böceği Isırır Mı?

Kokarca böceği sonbahar aylarında ortaya çıkarak özellikle İstanbul’da çoğu kişinin rahatsızlık duyduğu bir sorun haline gelmiştir.

Kokarca böceği sorununa bir çare bulmak isteyen kişiler ise kokarca böceği nasıl yok edilir sorusunu oldukça merak etmektedir. Kokarca böceği nasıl yok edilir? Kokarca böceği ısırır mı? Kokarca böceği ile nasıl mücadele edilir? İşte merak edilenler...

Zaman zaman ortaya çıkan kokarca böceği kâbusu yeniden patlak verdi. İstanbul’da ormana yakın bölgelerdeki çoğu evde kokarca böceğine rastlandı. Hem bu bölgelerde yaşayanlar tarafından hem de Türkiye’nin çoğu yerinden kişi kokarca böceği nasıl yok edilir sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Özellikle İstanbul’da Çekmeköy ve Sarıyer gibi semtlerde görülen kokarca böceği cilt üzerinde alerjik tepkiler ortaya konulmasına neden olabilir.

Kokarca Böceği Nedir?

Kokarca böceği ismini öldüğünde yaydığı kötü koku sebebiyle almıştır. Aynı zamanda tarım ürünlerine de zarar vermesiyle bilinir. Ortama yaydığı koku nedeniyle de çoğu kişinin rahatsızlığına sebep olmaktadır. Kokarca böceği nedir? Genellikle Uzakdoğu bölgesi kökenlilerdir.
Türkiye’ye ise Artvin ve İstanbul’dan giriş yaparak yayılmaktadırlar. Bu istilacı tür Karadeniz sahili boyunca tüm şehirlerde görülen ve rahatsızlık duyulan bir böcek türüdür. Özellikle bitkilere zarar verirler ve sonbahar aylarında ortaya çıkarlar.

Kokarca Böceğiyle Nasıl Mücadele Edilir?

Kokarca böceği hem uçarken çıkardığı ses hem de öldüğünde yaydığı koku sebebiyle herkesi rahatsız eden bir türdür. Genellikle bu kâbusu yaşayanlar önerilecek iki mücadele yöntemi bulunmaktadır. Kokarca ile nasıl mücadele edilir? Kimyasallarla ve biyolojik yöntemlerle mücadele edilmektedir. Fakat kimyasal müdahale başka canlı türlerini de yok ettiğinden tavsiye edilmemektedir.

Biyolojik müdahalede ise bu türün ürettiği yumurtaları azaltma ve yok etme üzerine fakat bu çözüm yöntemi şu anda Türkiye’de doğal halde bulunmamakta. Böcekler bu yönteme uyum sağladığı takdire olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.

Kokarca Böceği Isırır Mı?

Kokarca böceğinin insanlar üzerinde büyük bir zararı bulunmamaktadır. Kokarca böceği ısırır mı? Bazen alerjik tepki göstermeleri dışında ısırma, sokma ve benzeri zararları yoktur.

Çoğu bitkiyi yiyerek onlar üzerinde olumsuz etkide bulunurlar. Ayrıca uçarken çıkardıkları ses ve öldüklerinde yaydıkları kötü koku sebebiyle çoğu insanın korkulu rüyası haline gelmişlerdir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.