Lösemi Ağrıları Nasıl Olur?

Lösemi Ağrıları Nasıl Olur?

Lösemi diğer bir adı ile kemik iliği kanseri, lökosit adı verilen beyaz kan hücrelerinin olgunlaşmadan çoğalması durumudur.

Olgunlaşmayan lökositler işlevini yerine getiremez. Kırmızı kan hücre yetersizliğine bağlı olarak anemi, trombosit yetersizliğine bağlı olarak kanama ve morarmalar, lökosit yetersizliğine bağlı olarak da enfeksiyonlara karşı yetersiz savunma ile karakterizedir.

Lösemi Belirtileri Nelerdir?

Sebebi olmayan morluklar, kanamalar, ciltte solukluk, baş ağrıları, eklem ağrıları, ateş, karın bölgesinde şişlik, ani kilo kayıpları gibi beklenmeyen durumlar lösemi hastalığının belirtileri olabilir. Bu belirtiler çoğu zaman başka hastalıklarla da karışabilir. Bu sebeple belirtileri gösteren kişiler gerekli sağlık kuruluşlarına başvurmalı ve tam kan sayımı gibi tetkikleri yaptırmalıdır.

Lösemi Ağrıları Nasıl Olur?

Lösemi ağrıları genelde hastanın kendinde değişiklik fark etmesini sağlaması ve bir sağlık kuruluşuna gitmesi için uyarıcıdır. Sıklıkla görülen baş ağrıları kemik iliğinde kan hücresi yapımının baskılanmasıyla beraber beyne yeterli oksijen gitmemesiyle oluşur. Diğer bir sebebi ise löseminin merkezi sinir sistemine yayılım göstermesi olabilir.

Karın ağrıları, karın bölgesindeki şişlik, ödem, bağırsak iltihaplanmaları sebebiyle oluşabilir.

Eklem ağrıları özellikle diz, kalça, sırt bölgesindeki eklemlerde görülebilir. Bu ağrılar kemik iliğinde oluşan ödem ve enfeksiyon kaynaklıdır. Aynı zamanda halk arasında iman tahtası dediğimiz sternum adlı kemiğe basıda ağrı ve kolay morarmalar izlenir. Bu tip ağrılar kemik iliğinde ödem, oluşan ödem ve tümörlerin sinirlere bası yapması, vücutta var olan yaraların savunma elemanlarının yetersizliğinden dolayı iyileşememesi gibi durumlarda oluşur.

Hastalığın başlangıcı esnasında görülen bu ağrılar, tedavi sürecinde yerini kemoterapi ve radyoterapi ağrılarına bırakabilir. Kemoterapi kas ve eklemlerde derin ağrılara sebebiyet verirken radyoterapi yanık tarzı ağrılara sebebiyet verir.

Lösemi Uyuşukluğa Sebep Olur mu?

Lösemi ağrıya yol açtığı gibi uyuşukluğa da sebebiyet verebilir. Özellikle sinir tutulması gösteren durumlarda veya sinir üzerine ödemin bası yapması durumunda parestezi denilen uyuşukluk hissiyatı oluşabilir. Çenenin duyusunu alan mental sinir tutulumu gösteriyorsa uyuşuk çene sendromuna yol açabilir.

Lösemi Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir?

Ağrı kesici ilaçlar vücuda alındıktan sonra karaciğer ve böbrek gibi hayati organlarda metabolize edilir. Lösemi hastalığı gibi vücut savunması düşük bireyler ağrı kesici alırken dikkatli olmalıdır. Bu ilaçların onkoloji uzmanları ve farmakolojistler tarafından her hasta profiline özel olarak reçete edilmesi gerekir. Kemoterapi tedavisi sonrası eklem ve kas ağrıları oluşsa da bu tedavi yöntemi vücuttaki ödem ve tümörleri baskıladığından ağrılara da iyi gelmektedir.

Lösemi Hastalığının Tedavisi

Lösemi hastalığı her ne kadar amansız bir hastalık gibi lanse edilse de çok farklı tedavi yöntemlerine sahiptir. En yaygın olan tedavi yöntemi kemoterapidir. Kemoterapi hasarlı hücrelerin baskılanmasını ve ölmesini sağlar. Diğer bir tedavi yöntemi ise Kemik iliği naklidir. Kemik iliği nakli nakli çok efektif bir tedavi olmasına karşın uyumlu donör bulmak gibi zorlukları da vardır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.