Mısır Haşlamanın Püf Noktaları Nelerdir? Süt Mısır Sert Kalmadan Nasıl Pişirilir?

Mısır Haşlamanın Püf Noktaları Nelerdir? Süt Mısır Sert Kalmadan Nasıl Pişirilir?

Haşlanmış mısır her mevsim iştahı kabartan tatlar arasında yer almaktadır.

Dışarıda yediğimiz bu benzersiz lezzeti evde de hızlı ve lezzetli şekilde yapabilmek birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki, Mısır Haşlamanın Püf Noktaları Nelerdir? Süt Mısır Sert Kalmadan Nasıl Pişirilir? İşte detaylar…
Evde mısır haşlarken dışarıda bulduğumuz tadı yakalamak en büyük beklentimizdir. Ama çoğunlukla aynı lezzeti yakalamak mümkün olmaz. Sebebi ise yalnızca ustaların bildiği mısır haşlamanın püf noktaları olmasıdır. Mısır lezzeti veren küçük detaylar ve mısır seçmenin püf noktaları ile düşündüğünüzden daha lezzetli mısırlar yiyeceksiniz. Bu bağlamda, Mısır Haşlamanın Püf Noktaları Nelerdir? Süt Mısır Sert Kalmadan Nasıl Pişirilir? Sorularını haberimizde yanıtlıyoruz…
MISIR SEÇMENİN PÜF NOKTALARI
Mısır sert kalmadan haşlamanın püf noktalarının ilki mısır seçimidir. Dikkat edilmesi gereken noktalar; mısırın iri taneli olması, koça kısmının kuru olmaması ve yaprakların parlak, püsküllerinin açık kahverengi olmasıdır. Mısır tanelerinin beyaz renge yakın olması da bol sütlü olduğunu göstermektedir.
SÜT MISIR SERT KALMADAN NASIL PİŞİRİLİR?
Lezzetli bir mısır için en az 1 saatlik kısık ateşte gerçekleşecek bir pişme süreci gerekir. Eğer bu süreden daha kısa sürede pişirilmeye çalışılırsa mısır taneleri sert olarak kalır ve yeme esnasında sert olması çiğnemeyi zorlaştırır. Mısır haşlama için normal tencere yerine düdüklü tencere kullanılması hem zamandan tasarruf sağlayacak, hem de daha iyi kusursuz bir mısır pişimi ortaya çıkaracaktır.
MISIR HAŞLAMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR
Mısır pişirmede yapılan hatalardan birisi de pişirme suyuna tuz katılmasıdır. Atılan tuz, mısırın pişirme süresini uzatmaktadır. Aynı zamanda mısırında sertleşmesine ve dolayısıyla lezzetini kaybetmesine sebep olmaktadır. Bu uygulamadan vazgeçilmeli, tuzlama tüketme esnasında yapılmalıdır.
Mısır haşlamasının güzel bir lezzete kavuşması için içerisine konulan haşlama suyunun yeterli olması gerekmektedir. Mısırları koyduğunuz tencerede mısırların üzerini 2 parmak geçecek şekilde su eklenmesi mısırların güzel pişmesini sağlayacaktır.
Küçük bir hile ile haşlamış mısırınızda mükemmel sonuç yaratabilirsiniz. Mısırın haşlama suyuna bir bardak süt eklerseniz haşlanmış mısırınız daha lezzetli bir hale gelecektir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.